V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Zdravím testéry, Jak vytvořit startovací SD kartu? Pokus z Windows s pomocí utitity unetbootin-windows-357.exe a Linux nenastartoval.. Na další pokus v Linuxu Mint7 se povedlo přenést ISO na 1GB A-Data SD kartu pomocí "Tvůrce spustitelného disku". Obraz ubuntu-9.10-desktop-amd64.iso . Na kartě byla původně partition FAT16, kterou Tvůrce spustitelného disku překonvertoval a naformátoval tam FAT32. Z karty se na několik pokusů povedl boot systému. Jeden problém způsobila pomalá čtečka na karty, po výměně čtečky proběhlo vše jak má. Instalaci Ubuntu z SD karty na disk jsem nezkusil, na to používám USB-4GB :)
I tak by měl Karmic ty Windows na disku najít, můžeš se pokusit vyhradit pro linux nějaké místo na disku, to by znamenalo rozdělit disk. Startovat pořád dokola Linux z SD a nanovo ztratit některé změny je dost otrava. Pro instalaci z SD na disk je to asi OK! Namísto pálení CD taky dobrý nápad. S tím Grubem jsem to asi úplně nepobral, pokud to nainstaluješ na pevný disk, tak Windows a Linuxem nebudou mít žádné problémy. Instalátor se v poklidu zeptá, že chce nainstalovat Grub na /dev/sda a hotovo! Pokud budeš později nějak upravovat /boot/grub/menu.lst,že to chceš aby tvůj Linux nastartoval z /dev/sdb1 apod. , tak v tom se nevyznám ...krom toho mě ten start z SD karty přijde ukrutně zpomalenej. Download BootSD.wmv:)
Tiskni
Sdílej: