Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
a podvrhnout se to nedá pokud k tomu CA nesdílím i klíč neAby tá CA bola k niečomu, musí občas niečo podpísať. Aby niečo mohla podpísať, musí mať privátny kľúč. To je to, čo sa musí strážiť. Ten príspevok nad tebou hovorí o tom, že musíš zabezpečiť to, že nikto nepovolaný nemá prístup na počítač kde to podpisovanie robíš a kde ten privátny kľúč máš. Úroveň tohto zabezpečenia potom závisí od toho, ako bezpečná má CA byť. Začať môžeš tým, že ten počítač nebude pripojený k internetu. Pokračovať môžeš tým, že bude v miestnosti bez okien a solídnymi dverami stráženými SBS-kou, kam má prístup len ten, kto sa preukáže nejakým dokladom a výpisom z registra trestov. Niekde do toho zaraď (offsite) backupy a disaster recovery. A skončiť môžeš úplnou implementáciou požiadaviek, ktoré stanovuje Najvyšší bezpečnostný úrad. Ide o to čo potrebuješ.
A jaký je rozdíl v certifikátech pro web či mail server? Vždyť se dají generovat stejně ne?Certifikát v sebe môže niesť informáciu o tom, čo dovoľuje. V bezpečnosti IT plati: nepovoľuj to, čo nemusíš.
Jak do certifikátu umístím informaci co dovoluje?man x509 - časť "Certificate Extensions", prepínač -purpose.
Tiskni
Sdílej: