Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
chtěl bych se zeptat zda existuje nějaký prográmek na statistiku přenosu dat. Konkrétně mi jde o to abych měl spuštěný na svém notebooku s Ubuntu 9.10 například v liště a zaznamenávalo to hlavně objem přenosu dat přes určité síťové rozhraní. Abych viděl kolik dat se přeneslo hlavně za měsíc, týdně denně. Neškodil by třeba i informace o aktuálním přenosu a rozdělění na upload a download.
Snažil jsem se, ale nemůžu nic takového najít. Pro představu mám namysli třeba něco takového.
Předem díky za jakékoliv tipy.
Řešení dotazu:
A co si vystup ifconfigu nasmerovat do souboru, pomoci sed, grep a jednoducheho skriptu zpracovat do textoveho souboru s casem a objemem dat treba kazdy den.
No to cacti co jsem pochopil, tak je pro monitorovani cele i pomerne velke site.
Jo to by asi slo, ale ja nejsem linux guru, spis noob, takze vytvoreni nejakeho vlastniho skriptu, kdyz ani nevim jak to poradne funguje a co bych mel psat neni pro mne asi uplne idealni reseni.
Pokud vim, tak network-manager-gnome nemonitoruje sit, ale je jen pro spravu sitovych pripojeni a rozhrani. Kazdopadne ten KNemo vypada moc dobre. Neco takoveho si predstavuji. Lze to nainstalovat i do gnome prostredi? Nebo je to vylozene jen pro KDE a v Gnome by to nefungovalo?
Kazdopadne vsem moc dekuji za tipy.
Lze to nainstalovat i do gnome prostredi?Ano, nainstalovat a provozovat Knemo v Gnome prostředí lze. Je třeba se však připravit na to, že se spolu s tímto programem nainstaluje spousta knihoven a závislostí na KDE (možná i několik desítek MB). Pokud tedy už nějaký ten program program závislý na QT a KDE v Ubuntu nemáte, to už byste měl ty závislosti nainstalované.
Tiskni
Sdílej: