Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Jen tak mne napadlo... proč má root povolen zápis do souboru v adresářích uvedených v proměnné $PATH ?
Pokud vím, tak některé viry pro Windows infikují soubory tak, že do nich vloží vlastní kód. Pokud by se Linux více rozšířil na desktopech (doufám že se nikdy linuxu nepovede obsadit na desktopech více jak 4%) a psaly by se pro linux viry, viděl bych v tom nebezpečí a je podle mne zbytečné nechávat pro roota povolený zápis do souboru, když tam nic měnit nebude.
Změny koneckonců může udělat smazáním souboru a novým umístěním nové verze. Stejně tak v konfiguračních souborech. Například v adresáři /boot
to tak myslím je, že root nemá ani právo zápisu do souboru (přesto ale nano soubory přepsat dokáže)
Řešení dotazu:
viděl bych v tom nebezpečíV čom konkrétne? Že niekto, kto sa vie prihlásiť ako root, môže poškodiť systém?
... (doufám že se nikdy linuxu nepovede obsadit na desktopech více jak 4%)...A ktory system by mal podla Teba na desktopoch dominovat v buducnosti?
grsec, selinux,chroot jailNN
+ Solaris Zones
Změny koneckonců může udělat smazáním souboru a novým umístěním nové verze.A to se liší od práva zápisu jak?
přesto ale nano soubory přepsat dokážeV linuxu se pro roota všechny kontroly práv přeskakují, tj. může úplně všechno, bez ohledu na práva. Jestli to je dobře nebo špatně se neodvážím diskutovat. Např. ve windows to tak není, ale neznamená to nějaký razantní pokrok v bezpečnosti, protože Administrator si může přivlastnit jakýkoliv soubor a vlastník souboru na něm může vždy nastavit práva.
Hloupejsi dotaz jsem snad jeste nevidel, to nema ani hlavu ani patu...
Tiskni
Sdílej: