Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Řešení dotazu:
Jakým příkazem (programem) spustím soubor .desktop?(Že by sa nám Jaroslav zaregistroval?) Súbor s príponou .desktop nie je určený na to, aby si ho spúšťal. Je to súbor, ktorý slúži ako vstup pre xdg-desktop-menu/xdg-desktop-icon. ... aha, správne si pamätám, že som to tu písal pred dvoma týždňami.
Myslím, že odpověď už jsi dostal. Takže ještě jednou:
xdg-open /cesta/k/souboru.desktop
2. S tím xdg-open je to asi různé, mně to nefunguje (spouštěč se načte jako textový soubor do editoru, nespustí se).A proto jsem se tě už předtím ptal, zda náhodou nemáš
.desktop
soubory asociovány s tím textovým editorem. Na to jsi mi ale neodpověděl. xdg-open
totiž slouží k tomu, že opens a file or URL in the user's preferred application
xdg-mime query filetype /usr/share/applications/audacity.desktopdostanu odpověď
text/plain; charset=utf-8Pokud stejný dotaz položím v KDE, dostanu odpověď
application/x-desktopTakže potřebuješ zaregistrovat soubor .desktop jako
application/x-desktop
(momentálně ho systém bere jako text/plain
). Jak se to v Gnome dělá, to netuším, ale to už si snad nějak vyřešíš.
[petr@teltak ~]$ xdg-mime query filetype Plocha/gnome-do.desktop application/x-desktop [petr@teltak ~]$ xdg-open Plocha/gnome-do.desktop [petr@teltak ~]$ E247: Neexistuje registrovaný server jménem "GVIM": Send failed. Trying to execute locally- otevře se ten soubor jako texttový ve GVIMu (gvim --remote-tab).
thunar /usr/share/applications/mousepad.desktop
Tiskni Sdílej: