Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Řešení dotazu:
Co to? Co že v ubuntu správce balíků neví, co je potřeba za závislosti? V genoo to emerge ví ... ? mohl byste dát příklad z ubuntu, kdy to není poznat/vidět, jaké ballíky jsou třeba a jsou objevovány stále nové a nové závislosti?
Cpát balíky v dnešní době USB Flash klíčenek na CD mi připadá takové dost komplikovanéMi zas přijde dost komplikované v dnešní době Internetu instalovat software jakkoliv jinak než přeš apt-get/aptitude/synaptic.
tohle dělal určitě nějaký matlal...tenhle balík potřebuje mimo sama sebe ještě 12 dalších balíků čítajících 28 souborůTaky vám asi nedošlo, že závislosti jsou právě to, co daný program ke své činnosti potřebuje. Vyhovovalo by vám více, kdyby součástí balíčku bylo úplně vše, abyste nemusel nic dalšího stahovat? A co potom v případě, že dva (nebo více) programů potřebují totéž (což je naprosto běžné), takže byste to měl na disku vícekrát, to by vám nepřipadalo jako zbytečné zabírání místa? Mimo to, rád srovnáváte s Windows, tak také srovnám, instalace Vist na mém notebooku měla asi 15GB (včetně crapware od výrobce), na Ubuntu mám zatím na systémovém oddílu zabraných 8GB, a to mám nainstalovaných docela dost balíčků... Být vámi přestanu řešit balíčky a závislosti, připojím počítač někde k Internetu (přístup k připojení máte, jak byste jinak stahoval ty balíčky), nainstaluju vše co potřebuji přes synaptic s tím, že se nebudu starat, kolik toho instaluje, protože 1) mě to nemá důvod zajímat 2) s tím stejně nic neudělám.
Asi jste zcela nepochopil: Mrkněte se na: --- Tam jsem to dost zeširoka popsal.Tak som sa mrkol. Píše sa tam napr.: To už vůbec nemluvím o tom, že z balíku xxx se využívá jenom třebas jeden soubor, ale vy si celý tento balík musíte na počítač nainstalovat i s ostatními soubory, které se vůbec nikdy nepoužijí a které vám jen a pouze na disku zabírají místo. Ale proč by se programátor - tvůrce programu zatěžoval a ztrácel čas nějakým vysosáváním souborů z balíků. Prostě tam vrzne celý balík a basta fidli. To myslíš vážne? To očakávaš, že pri tvorbe projektu označím každý súbor nálepkou "tento sa u Jaroslava Kopala inštaluje" a "tento sa u Jaroslava Kopala neinštaluje"? To kde tak funguje?
Sa mi to len zdá, alebo naozaj nečítaš, čo ti ľudia píšu? Už v dvoch vláknach som sa ťa pýtal: akú knihu o Linuxe si čítal. Bez odpovede. Už aspoň 5 krát si v otvoril nové vlákno, ale v polovičke diskusie si začal riešiť problém úplne nesúvisiaci s pôvodnou témou vlákna. Tým pádom informácie, ktoré poskytnem už nikto nikdy nenájde. Je to rovnako chaotické ako tvoje pokusy preniknúť do sveta Linux-u. Moja námaha je venovaná len tebe a nikto iný z toho profitovať nebude. Takto to vo FOSS nefunguje. Buď klaď otázky tak, aby to bolo užitočné aj pre ostatných (zamysli sa nad titulkom, napíš čo konrétne nejde, čo si skúsil a podľa čoho súdiš, že to nezafungovalo), alebo si obstaraj platený support.Z důvodu debilního titulku jsem klikl jen proto, abych zkritizoval titulek, víc nečtu...Čili nejedná se o konzolový apt-get nýbrž o konzolový aptitude ano?
>>>Ubuntu je sice - údajně free - volně ke stažení, ale tyto zcela základní informace se nikde nedozvíte.
Vite co je uzivatelu windows co v tomto ziji ?
Imho jinak nevim proc resite veci ktere za Vas vyresi zpravce baliku. Kvuli nedostupnosti internetu ?
Synaptic, pravé tlačítko myši, vlastnosti, karta závislosti.Tím se nedozví závislosti závislostí. Musí ho označit k instalaci a pak na něj vyskočí okýnko s vypočítaným stromem. Ale podle dotazu chce (nevím proč proboha) instalovat balík z disku. Ubuntu lze taky použít bez Internetu, v Synapticu si označí, co chce dělat, a pak se mu vygeneruje skript, který mu tu stáhne.
Hmm... já bych doporučoval aby nepršelo a aby neexistovala chřipka a ekonomické krize a.. a..A ja by som ti odporúčal používať veci na to, na čo sú urobené. Kladivo na zatĺkanie klincov, Ubuntu ak máš pripojenie k internetu a trebárs Slackware, keď ho nemáš. Prečo sa snažíš všetko nasilu použiť inak, ako je to zamýšľané? Synaptic chceš použiť na inštalovanie .deb z disku, textový editor na čítanie man stránok, editovať súbor kde si bash ukladá históriu, hľadať mená exáčov miesto spustenia kliknutím na ikonku, skúšať každý jeden vykonateľný súbor v systéme, aby si zistil čo robí, rozbiehať pripojenie na internet spúšťaním pppd z terminálu, prenášať binárky z jedného distra na druhé, .... Začínam si myslieť, že si troll.
Pouze se ptám na některé věci a vy jste z mých dotazů evidentně nervózní. Pokud vám moje dotazy připadají přihlouplé, prosím neodpovídejte na ně!Nie, nie som nervózny. Ani tvoje otázky nie sú prihlúple. Sú trolovské. Za každú cenu sa snažia prezentovať ako vadu niečo, čo vadou nie je.
Pochopil jste vůbec správně účel fóra?Keby som ho nepochopil, bol by to po toľkých rokoch na Internete docela prúser
Tiskni
Sdílej: