Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
/etc/X11/xorg.conf
, jak už tu bylo zmíněno. Do sekce "Screen" stačí přidat položku s požadovaným rozlišením:
Subsection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" "1024x768" "800x600" EndSubsectionOstatní rozlišení nejsou důležitý, ani tam nemusí být, nebo si je můžeš nastavit jaký potřebuješ ty. Defaultní je vždycky to první, jestli se nepletu.
Děkuju za info. Koukal jsem do souboru xorg.conf a žádná informace o rozlišení tam nebyla. Chtěl jsem tam přidat tyto informace, ale při ukládání souboru to hlásí chyby, že soubor nelze uložitŽe by práva souboru
/var/log/Xorg.0.log
.
/var/log/Xorg.0.log
xserver-xorg-video-openchrome
a v xorg.conf
změnit řádek Driver "vesa"
na Driver "openchrome"
.
sudo aptitude update sudo aptitude install xserver-xorg-video-openchrome
Tím nainstaluješ ovladač grafiky.
Jinak musíš upravit konfigurační soubor /etc/X11/xorg.conf
(nemusí existovat, může být prázdný). Měl bys tam dát něco takovýho:
Section "Device" Identifier "Grafika_via" Driver "openchrome" EndSection
Upravit konfigurační soubor /etc/X11/xorg.conf můžeš např. v editoru nano (sudo nano /etc/X11/xorg.conf
).
Jenom malá poznámečka. xorg.conf
taky můžeš vygenerovat automaticky pomocí příkazu sudo Xorg -configure
Fatal server error: Server is already active for display 0 If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock and start again. Please consult the The X.Org Foundation support at http://wiki.x.org for help. ddxSigGiveUp: Closing log mira@Mira:~$
/tmp/.X0-lock
a zkusit ho spustit znovu.
Section "Monitor" Identifier "Configured Monitor" HorizSync 30-70 VertRefresh 50-150 EndSectionJeště jednou vám všem děkuju za super příspěvky, protože bez vás bych neudělal vůbec nic. Jak jsem už psal, jsem v Linuxu úplnej začátečník a bez vašich rad bych si ani s touhle informací ani neuprd
Tiskni
Sdílej: