Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ten notebook bych chtěl mít k tomu intrnetu připojený bezdrátu, aby se s tím notebookem dalo chodit po bytěBudete potřebovat WiFi AP (access point, „ápéčko“).
Taky potřebuji, abych nemusel v tom prvním počítači dělat žádné zásahy, jako je nastavování internetu, instalace ovladačů, a cokoliv jiného.V tom případě budete potřebovat ještě koupit nějakou krabičku, ve které je ten NAT (jinak by ten NAT dělal ten první počítač, což má výhody, že by se na něj pořád dalo dostat z Internetu a taky by stačilo jenom koupit druhou síťovku, ale zase se to musí nastavit). Nejlépe uděláte, když koupíte něco, co bude umět NATovat i APčkovat. Většinou je to nějaké malá krabička, ve které je Linux a má to nějaké jednoduché webové rozhraní. Vidím, že od doby, co jsem to naposledy zkoumal, šly ceny pěkně dolu, takže třeba tohle pořídíte už kolem pětistovky.
připojený k internetu pomocí integrované síťové karty, ze které vede kabel k anténěTakze pokud tim "k antene" myslis ke krabicce, ktera ma bezdratovou antenu, kteru je pripojena do internetu. Tak pokud ma antenu jeste jednu muzes ji pouzit na domaci pripojeni. Pokud natenu nema a nebo je to oravdu jen antena( a jeji koacilani kabel vede do tveho pc) muzes si poridit krabicku ktere ma 2 anteny, pukud na PS nechcdes nic menit.. NN
Pokud je to UTP kabel stačí si pořídit třeba něco takovéhoto TL-WR542GTP-Link v zadnem pripade, jeho moznosti nastaveni jsou priserne omezeny a nema regulaci vysilaciho vykonu. Mam svoje oblibene a funkcni modely, ale psat to sem nebudu, protoze to je vzdy vec ISP. Vetsinou bude mit ISP urcity pravidly jaky veci se k nemu smeji nebo nesmeji pripojovat. Zdenek
PS2. Co mi poradíš jak potřebuji propojit dva rodiné baráky stojící vedle sebe, vzdálenost tak 80m ?Osobně bych použil dvojici tohoto a tohoto. Pozor na vysílací výkon, musí se stáhnout pod 12dBm. V případě potřeby je možno se k APčku připojit přes JTAG a nahackovat do toho vlastního tučňáka (nezkoušeno).
Samorejme, ze poskytovatel vie zistit, ze zakaznik pouziva zariadenie, ktore podporuje NAT.Jak? V drtivé většině těch krabiček je úplně normální Linux.
Jde to zjistit stačí chvíli sledovat komunikaci a jak se tam budou střídat www prohlížeče případně jak budou fungovat naráz tak těžko budete tvrdit že zaráz používáte třeba 5 různých prohlížečů naráz každý jiný....a otevřených třeba 100 spojení.Aha, nepřesně položená otázka. Tak znovu: Jak to může provider zjistit legálně?
podla HOP hodnotyJako snížení TTL o jedno? To si můžu nastavit.
To detect whether a NAT device exists along the network path, the peers should send a payload with hashes of the IP address and port of both the source and destination address from each end.K tomu je třeba aktivní spolupráce klienta, ne?
Nejsem si jist, zda váš SMC router vůbec umožňuje připojení do WiFi sítě.On má v bytě ethernet…
...neodporucam hnat sa za co najlacnejsim riesenim...
<- (zo starsieho prispevku) ste si kupili faaakt to najlacnejsie co trh ponuka...
ip a
a o novou požádáš dhclient eth0
(případně jiné zařízení, podle toho, jak se na tvém počítači jmenuje).
ip ami nefunguje, píše to
command not found. Když ale najedu dole vpravo v panelu na ikonu sítě, ukazuje to, že síť běží na rozhraní eth0, dále IP adresa: čísla a Brána: čísla. Když tu ikonu otevřu, mám tam vyplněnou IP adresu, masku, bránu, oba DNS servery a zatržené mám ruční nastavení. Podle toho to vypadá, že IP adresu přiřezenou mám.
Tiskni
Sdílej: