Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Našel jsem:
################### # Required packages ################### m4_define([libavcodec_required_version], [52.27.0]) # (r18642) m4_define([libavformat_required_version], [52.32.0]) # (r18642) m4_define([libavutil_required_version], [50.3.0]) # (r18642) m4_define([libpostproc_required_version], [51.2.0]) # (r18642) m4_define([libswscale_required_version], [0.7.1]) # (r18642)
checking for LIBAVCODEC... no checking for LIBAVFORMAT... no checking for LIBSWSCALE... yes checking for LIBAVUTIL... no *********************************************************************** * No supported video/audio reader interface was found on your system. * You will not be able to open any video or audio files in Aegisub * unless you install a supported video/audio provider. * You will however still be able to open "dummy" video, ie. a blank, * virtual video clip with subtitles overlaid. * Currently we only support one video/audio provider on non-Windows * systems: * - FFmpeg (libavcodec + libavformat) * * http://ffmpeg.mplayerhq.hu/ ***********************************************************************
Prostě proto, že poslední stabilní verze ffmpegu 0.5 je na Aegisub příliš stará. Je třeba použít novější vývojový snímek ffmpegu ze svn/gitu (autoři zjevně používají r18642).
Taky. Ale předně bych vyzkoušel, jestli Ubuntu/Debian nemá už ubalené novější verze. Navíc ten balíček musel někdo sestavovat a musel ho vyzkoušet. Takže určitě k němu bude existovat odpovídající balíček s ffmpegem.
Vyzkoušel jsem ffmpeg r20373 z mojí distribuce. Editor se přeložil, video soubor lze otevřít, posbírá seznam klíčových snímků a podobných informací a zobrazí první snímek v náhledovém okně. Ale když zkusím video přehrát, tak se program zasekne. Občas chvíli přežije ale po několika skocích ve videu se zasekne.
Možná zkusím ještě novější verzi ffmpegu. Ale chtělo by zjistit, proti jaké verzi tu mají odzkoušené vývojáři editoru. Ono to taky používá wxGTK, což na stabilitě nepřidá.
Face/object tracker. It would be nice to select an object or a visage on the video and track it, displaying a rectangle/blur. Face Blur: "click and blur a human face in an oval shape"
Tiskni
Sdílej: