Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
ohledne desktopoveho nasazeni me osobne se libil seamless modeTen je sice dobrej jako nápad ale v praxi má víc much než stojí za řeč.
Az budes mit vsechno co chces odzkousene se podivej na IOMMU, melo by se pres to dat mit hardware primo napojeny do virtualni masiny, takze pri pareni her jen mala ztrata vykonu.Nevím jak tohle myslíte, nebo jak to máte odzkoušené. Vyhrazení další grafické karty + monitoru pro virtuální mašinu sice možné je, ale nevím kdo by to tak dělal :)
Poradil bych tazateli nabootovat z toho instalačního média a buď spustit live nebo aspoň rescue režim - měl by používat stejné konfiguráky/jádro, jako ono nainstalované, co v tom virtuálu má?
Sám pouštim kvm přes qemu, je tam možnost přes ctrl+alt+2 něco zkoumat, snad to pomůže?
A vlastně pravda ... ona image disku taky může být na disku s vadnýi sektory apod. .... nejdřív bych tohle vyloučil. Paměť by ... kdyby blba paměť, tak by se to mělo projevit o dost dřív, ne? Je něco v dmesg?
A k tomu qemu: máte na disku nějakou image, iso live distribuce? Pomocí qemu -cdrom cesta/soubor.iso -boot d -m 512
z něj lze nabootovat ... podaří se?
Tak co zkusit komplet zprovoznění virtuálního stroje z konsole ... a pak spustit ony image prohozeně, v qemu ten, co nejde ... a v tom Vašem ten, co vytvoříte v qemu?
Sám jsem zjistil třeba ve VirtualBoxu 2.x (nebo 3.x?), že neotevřu disk používaný ve VB 1.6.x. Narazil jsem u qemu na jediné ... read-only disk jsem používal a divil se, že nejde zapisovat, používat. Tedy ... pod rootem to blbne, padá taky?
V gentoo stačí skupina kvm, být členem ... ve virt-manageru je to asi jinak?
Když bude psát více konkrétně, dočkáte se asi více a lepších odpovědí.
Noo ... muj postup je a) qemu-img create soubor.img 6G, b) qemu -hda soubor.img -cdrom instalacni.iso -boot d -m 512, c1) qemu soubor.img -m 512 ... pokud nechcete natovat, tak přes tuntap driver a bridge ... tedy c2) qemu soubor.img -m 512 -net nic,model=e1000 -net tap,ifname=tap0,script=no. S tim, že ip adres má br0, tap0 a eth0 jsou v promisc režimu a ve virtuálu máte buď statiku nebo dhcp dostupné z venku.
Zkusim a napíšu za hodinu ... teď jsem se synem.
Tohle se mi stavalo, kdyz jsem spustil virt OS a nemel jsem v hostitelskem systemu zavedene moduly KVM.
Jsou zavedene moduly KVM?
lsmod | grep kvm
tomk@ubuntu:~$ lsmod | grep kvm kvm_amd 33036 0 kvm 162688 1 kvm_amd
Tak ... mam na disku poslední knoppix, 6.0 live, nabootování ok. Když mam qemu spuštěné (qemu -cdrom NOPPIX_V6.0.1CD-2009-02-08-EN.iso -m 1024), přes to ctrl+alt+2 lze zkoumat vnitřnosti. Taky ... co použít parametr qemu
$ qemu -d ? Log items (comma separated): out_asm show generated host assembly code for each compiled TB in_asm show target assembly code for each compiled TB op show micro ops for each compiled TB op_opt show micro ops before eflags optimization and after liveness analysis int show interrupts/exceptions in short format exec show trace before each executed TB (lots of logs) cpu show CPU state before block translation pcall show protected mode far calls/returns/exceptions cpu_reset show CPU state before CPU resets
Prozkoumal jste pořádně syntaxi qemu? Volba "-boot d" je pro bootování z cd ... pro samotný boot stačí formát "qemu image velikostpameti". Tedy "qemu Kubuntu.img -m 512".
Ok, zkusim pozdějš doplnit svoje zkušenosti ... mam gentoo, qemu-kvm 0.11.1, jádro 2.6.30r4 na jednom stroji, na druhém něco přes 2.6.31, taky gentoo. Obojí intel. Obojí zkoušim dle výše uvedeného postupu, v jednom centos, v dalším testnu mandrivu a easyids ...
Zajímá mne ssh, web apod. = serverové věci, ne grafika.
Mimochodem, co je to, že jste musel použít fsck? Byla nějaká zjevná příčina? To byl fsck v hostu nebu ve virtuálu?
Jak to zjistíte, že nedáte vyšší grafiku? Teď jsem knoppix nabootoval do framebufferu 1280x1024 ok (nejrychlejší prověření, instalovat něco na notebooku zatim nemam čas) ... je to volba hned při startu, tak jako dáte "knoppix 2" pro text only, tak jsem dal "fb1280x1024" a s volbou, spuštěním z příkazového řádku, "qemu -cdrom KNOPPIX_V6.0.1CD-2009-02-08-EN.iso -m 1024" jsem měl to, co Vám zřejmě nejde ... jinak parametry modulu ... (jestli v tom něco nebude?)
# modinfo kvm-intel filename: /lib/modules/2.6.30-gentoo-r4/kernel/arch/x86/kvm/kvm-intel.ko license: GPL author: Qumranet srcversion: 5422094052C8A8E5F25D7E4 depends: kvm vermagic: 2.6.30-gentoo-r4 SMP preempt mod_unload modversions parm: bypass_guest_pf:bool parm: enable_vpid:bool parm: flexpriority_enabled:bool parm: enable_ept:bool parm: emulate_invalid_guest_state:bool # modinfo kvm filename: /lib/modules/2.6.30-gentoo-r4/kernel/arch/x86/kvm/kvm.ko license: GPL author: Qumranet srcversion: AE037304980899223D561A2 depends: vermagic: 2.6.30-gentoo-r4 SMP preempt mod_unload modversions parm: oos_shadow:bool parm: msi2intx:bool
Tiskni
Sdílej: