Dne 30. června 2026 byla završena fyzická realizace projektu Czech National Quantum Communication Infrastructure (CZQCI), tedy České národní kvantové komunikační infrastruktury. Projekt byl realizován od 1. března 2023 a financován z Národního plánu obnovy částkou 121,6 milionu Kč. Cílem podpořeného projektu bylo vybudovat základy národní kvantové komunikační infrastruktury a ověřit možnosti jejího praktického využití. Mezi
… více »Město Šumperk se stalo terčem kybernetického útoku, chod úřadu je omezen. Zjišťuje se, jestli unikla nějaká data. Cílem hackerů byla městská datová síť. První útoky zaznamenali odborníci na informační technologie již v pondělí večer, závady se ale plně projevily až dnes ráno. Město událost nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB).
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.24.5, 4.23.10 a 4.22.11. Řešeno je 6 zranitelností.
Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".
Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.
PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
md0: /boot md1: VG - LVM-SDA2-SDB2 LV1 - / LV2 - /home LV3 - /swapKdyz tedy do sveho serveru pripojim kamaradovo disk (rekneme
/dev/sdd) a provedu:
sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdd
zkopiruje se mi na nej rozlozeni meho disku vc. toho LVM nebo LVM musim nejak jeste vytvorit?
Tzn. ze pak prida jen do RAIDu (v novem serveru) druhy disk pomoci mdadm, na kterym vytvori shodne oddily pomoci sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdb ???
Pokud pripojis disk nahodne na volny sata kanal, tak se muze zmenit poradit tech disku. (ve smyslu, ze stavajici /dev/sdb bude "najednou" sdc ; sata kanaly jsou cislovane)
Jinak - muzes to stejnym zpusobem poslat i na vetsi disk. Pouze pak musis ozelet (nebo pridat) zbyle misto.
Taky pocitej s tim, ze pokud se v systemu objevi 2 datove identicke disky, muze se pri pristim vytvareni pole nekdo seredne poplasit, takze jak dokoncis tu kopii, tak ten stroj uz nezkousej provozovat s obuma diskama
. Navic se Ti budou oba servery hlasit stejne, protoze timto kopirujes i klice (treba ssh), takze pokud chces mit klid, stejne budes nektere veci chtit prepsat.
(ale to je jen takove male bububu)
dd by se melo delat z live cd nebo tak. Ale proc?
kvuli tomu? :
> > Taky pocitej s tim, ze pokud se v systemu objevi 2 datove identicke disky, muze se pri pristim vytvareni pole nekdo seredne poplasi
Odpojim z RAIDu na mem serveru disk sdb a misto nej pripojim kamaradovo disk, kterej bude nyni sdb, pak bych udelal:
zkopiruju rozdeleni disku:
sfdisk -d /dev/sda | sfdisk /dev/sdbnastavim typ
raid autodetect
cfdisk /dev/sdbpridam
sdb do raidu
mdadm /dev/md0 --add /dev/sdb1 mdadm /dev/md1 --add /dev/sdb2nastavim zavadec GRUB na
sdb
???odpojim disk a zapojim ho do kamaradovo PC --> bude to fungovat?
vytvori se mi tak i to LVM?
poradte jeste jak pridat ten zavadec na novy disk?
Tiskni
Sdílej: