Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Několik postřehů:
Kurzor se vykresluje softwarově nebo hardwarově? V prvním případě může zátěž procesoru (třeba i vykreslováním dokumentu v okularu) způsobit zpoždění v překreslování kurzoru.
Pokud přenos dat z disku do paměti nezatěžuje procesor (DMA, šifrování), pak ještě může začít bloková cache vytlačovat stránky X serveru z paměti na swap. To se ale dá vyladit ve /proc/sys/vm/.
Horší je, když data z disku si syslí aplikace a její stránky začnou vytěsňovat stránky X serveru. To je problém, protože křišťálové koule stále nejsou běžnou periferií. Na to je třeba vypnout swap nebo vylepšit dotčené aplikace tak, aby si paměť spravovaly do značné míry samy (O_DIRECT apod.). Stejně ale zůstane problém s procesorovu cachí a TLB.
Poslední problém je ukrytý v plánovači procesů/procesoru. Jádro opět neumí předvídat budoucnost, a tak se stává, že plánovač občas nechá spát procesy, které by přesto měly něco na práci, protože kooperace plánovače procesoru a I/O je dosti problémová. Můžete zkusit zde odkazovaný patch. Jsou situace, kdy se prostě určité strategie nehodí.
Doporučuji vlákno na Rootu I/O disku mi zabíjí desktop.
Samozřejmě problém může být ukryt i v chybné konfiguraci jádra, jako neefektivní obecné ovladače diskových řadičů, vypnutá preempce, špatně nastavené RCU a tak.
Tiskni
Sdílej: