Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Problem by mohl byt v NATu. Aby to mohlo fungovat podobnym zpusobem, jako by to skutecne bylo v Internetu, muselo by to natovaci zarizeni pripojene za prvni kartou prekladat pakety se zdrojovou adresou druhe karty na verejnou ip adresu natovaciho zarizeni pripojeneho za druhou kartou. Lepsim resenim by ale asi bylo nastavit na tom PC policy routing tak, aby pakety se zdrojovou adresou druhe karty rovnou odchazely cestou druheho internetoveho pripojeni.
Tomas
Jj, aby každé spojení šlo svou cestou - to si může tazatel zkusit sledování provozu, co kde se mu v tcpdumpu objeví.
To máte nějakou cz.free.net.zmatenou konfiguraci, ne?
Váš problém zjevně spočívá v tom, že vám nefunguje routing - a moc vám neumím poradit co s tím, když neznáme podrobnosti o vaší síti.
IP 1 je 192.168.1.2 (/24 ?), IP 2 je 10.0.0.25 (/?? ?). Řekněmež, že máte nastavenu výchozí bránu 192.168.1.1 (prostě "na té první síťovce"). A teď se pokouším o SSH skrz tu IP 2 (z "t=druhé síťovky") - z jaké adresy? jak to je připojeno? Zkuste to popsat, pak na něco určitě přijdeme.
ip route add "$sit" via "$gw"
Tohle me zaujalo, protoze potrebuju neco podobneho. Zkusil jsem a vypada to, ze to funguje. Pro druhy interface jsem pridal
ip rule add from moje_druhe_ip table 100
ip route add default via druhy_gw table 100
Takhle to bylo mysleno, nebo je jeste jiny trik?
Tiskni
Sdílej: