Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Takze co s tim? Mate nejake zkusenosti s touto deskou? Muze to byt zpusobeno VIA chipsetem? Nebo mam podezrivat jinou komponentu, treba procesor? Mozna mam vadny kus zakladni desky a jine funguji v pohode. Ale ja na tom kompu potrebuju intenzivne makat a nemam cas jej davat zase na mesic do reklamace.<BR>
Predem diky za jakekoliv napady ci postrehy.
Něco pro zasmání: v jiném počítači v práci jsem vyměňoval chladič procesoru a zjistil jsem, že "geniální" výrobce onoho počítače nechal na procesoru nějakou samolepku, asi s cenou nebo co, a jen ji přemastil chladičovou pastou. Chudák procesor...
Nemůže docházet k přehřívání - skus sundat kryt PC a pracovat bez něj zda to spadne.<BR> Durony jsou údajně náchylné na dobrý zdroj + přehřívání..
Je zajimave, ze to jede bez krytu. Pokud je totiz dobre navrzena skrin a system vetrani, tak by se mel tvorit jakysi komin, ktery ochlazuje presne to co ma.
<BR>
Zkusil jsi pridat jeste vetrak do cele skrine? Popr. vykonnejsi? Jak se na teplo tvari deska? Neni prehrata jenom lokalne treba u chipsetu nebo tak neco? Grafiky topi hodne, mas ji co nejdale od ostatnich karet a od zdroje? Mas vyssi skir se zdrojem naplacato misto na vysku? U AMD je to vyhoda...<BR>
Jinak bych to mozna vazne typnul na prehrivani chipsetu, jak moc je horky chladic a jak moc deska pod nim?<BR> <BR>
Tiskni
Sdílej: