Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Chtěl bych udělat následující věc: Na počítači běží určitá kritická aplikace, sekundární funkcí je nějaký TCP server. Mějme tedy TCP server, pro příklad WWW server na portu 80. Když přijde v historii běhu OS první požadavek na port 80, spustí se tento WWW server, obslouží požadavek a už zůstane běžet, další požadavky bude už obsluhovat přímo.
Proč to chci: Potřebuji maximálně rychlý boot (vzhledem ke kritické aplikaci), nezdržovaný pouštěním sekundárních služeb (mám jich docela hodně, ale skoro nikdy nejsou potřeba a když už jsou, není zas maximální požadavek na odezvy kritické aplikace).
Proč nevyhovuje inetd: pro všechny jeho nevýhody, t.j. pouští procesy pro každý request, navíc je to skrze stdin, stdout, obecně ne všechny servery (programy) takhle dokážou pracovat a často je to i nevhodné.
Proč nepustit kritickou aplikaci jako první a neodložit start WWW serveru na později: Musím mít co možná nejvíce zaručeno, že kritická aplikace bude mít k dispozici po náběhu tolik procesorového či I/O času, kolik potřebuje. Realtimové priority a priority na I/O jsou jen berlička, nelze na to úplně spolehnout (na holé x86 jo, ale na různých ARMech či malých Powerpc s mnoha periferiemi prostě ne), naproti tomu když kritická aplikace běží na systému skoro sama s realtimovou prioritou, už se na to spolehnout dá (zjištěnou inženýrskou indukcí, t.j. dostatečně dlouhým zkoušením).
Otázka: Napadá vás, jak toto spouštění "on demand" udělat? Nějaký helper v netfilteru, nebo tak něco? Případně je nějaká chyba v předchozích předpokladech (třeba o inetd)? Mně napadá jen napsat nějaký redirectinetd, který bude dělat nějakým způsobem redirect na jiný port a povede si evidenci, které daemony už spustil a které ne.
Tiskni
Sdílej: