Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
potřeboval bych od zkušenějších poradit s grafikou.
Info:
Systém: Fedora 12
Prostředí: Gnome
Grafika: Nvidia 6600GT
Nainstaloval jsem Fedoru a aktualizoval. Všechno normálně fungovalo, ale zjistil jsem, že grafika jede na software. Podle návodu na wiki (http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware) jsem nainstaloval oficiální Nvidia ovladač z repozitáře pro Fedoru. Celý postup instalace proběhl v pořádku, tak jsem restartoval systém. Objevilo se logo načítání systému Fedora a potom černá obrazovka. Grafika nejde, ale systém není zamzlý, dá se přepnout do konzole. Prozatím jsem zvolil při bootu predchozí kernel, ale potřeboval bych poradit, jak to vyřešit, aby mi fungovala grafika naplno.
Řešení dotazu:
/var/log/Xorg.0.log
, řádky začínající (EE) značí chybu. Přidej ten log sem do přílohy, ať si ho můžou prostudovat i ostatní a popřípadě poradit. Tipoval bych to na rozdílnou verzi Nvidia kernel modulu a verzi jádra.
(EE) NVIDIA: Failed to load the NVIDIA kernel module. Please check your (EE) NVIDIA: system's kernel log for additional error messages.
/var/log/messages
.
/etc/X11/Xorg.conf
změnit ovladač na nvidia a nainstalovat si normální ovladače z té jejich RPMFusion.
nouveau 538256 1 ttm 34264 1 nouveau drm_kms_helper 22700 1 nouveau drm 136056 3 nouveau,ttm,drm_kms_helper i2c_algo_bit 4820 1 nouveauČili rmmod noveau a případně další moduly na kterých závisí a pak pokračuj tím co jsem radil dříve, modprobe nvidia...........
/etc/init.d/xdm stop
(podle toho, jak to má Fedora, já mám Gentoo). Pak by ovladač grafiky snad neměl být používán, doufejme Je to divný, ale Ctrl+Alt+Backspace ve Fedoře vůbec nefunguje :D
Section "ServerFlags" Option "DontZap" "false" EndSection
Jabber: FreeMan@jabbim.cz
Teď jsem zkoušel nainstalovat distribuci Sabayon, která má nvidia drivery už v sobě a hned po instalaci to všechno v pohodě fungovalo, takže ve Fedoře to nějak musí taky fungovat.
init 3
./NVIDIA-Linux-x86_64-190.42-pkg2.run -k $(uname -r)
blacklist nouveau
nouveau.modeset=0 vga=31B
v radku s kernel napr. -> kernel /boot/vmlinuz-2.6.31.12-174.2.3.fc12.i686.PAE ro root=/dev/sdb1 nouveau.modeset=0 vga=869 quiet rhgb
reboot
/etc/X11/xorg.conf
, kde bude spravne nastaveno pouziti ovladace nvidia -> Section "Device" : Driver "nvidia" : ....
Tiskni
Sdílej: