Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Řešení dotazu:
Prostě ve vnitř budu přidělovat třeba 10.0.y.x a na AP budu používat 192.168.y.x a pomocí iptables nedovolím průchod 192.168.x.y na rozhraní vnitřní sítě 10.0.x.y.Nevím jestli to tak bylo myšleno, ale místo omezení na IP adresy bych spíše omezil vzájemnou viditelnost interfaců. Tedy něco jako
-i wifi_síťovka -o vnitřní síťovka -j DROP
a na druhou stranu taky. Pak samozřejmě nějaká pravidla typu aby na wifi byly brány v potaz pouze IP adresy z daného subnetu.
Pokud NATujete a máte na routeru k dispozici 2 IP adresy tak by bylo bezpečnější použít jednu pro privátní síť a druhou pro wifi.
Squid bych tam asi dal aby nebyla síť tak vytížená na www.Tohle asi přinese víc opruzu než užitku.
A omezení rychlostí nevím nikdy jsem to nedělal pohledejte na internetu HTB a pod...Podívejte se na Queueing Disciplines for Bandwidth Management. Je to na chvíli, než to pochopíte, ale pak už to jde "samo". Taky se na netu asi bude válet spoustu příkladů. Optimálně můžete nastavit shapování tak, že pokud z vnitřní sítě internet nevyužíváte, pojede wifi na plnou rychlost, a v případě konfliktu o rychlost stahování mezi firmou a wifi dostane např. firma 3/4 kapacity.
Tiskni
Sdílej: