Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Ahoj, o5 bych měl takový dotaz k archu :), tentokrát se bude týkat ovladačů grafické karty ati. Vím, že ohledně atin se ptá skoro každý druhý, ale situace se přecejen postupem času mění.
Mám grafickou kartu ati raden hd2600 a ovladače xf86-video-ati (musím vývojáře pochválit, protože uspávání už funguje, v glxgears mam FPS kolem tisíce, proste docela v pohodě to jede). Ale narazil jsem na problém, že když jsem si chtěl pustit nějaký avíčko, tak ve fullscreenu to prostě nešlo - video se sekalo.
Tak bych se chtěl poptat jak máte ty ovladače pořešené. Slyšel jsem neco o tom, že snad by měli být nějaké moduly jádra, které pomáhají ke zvýšení výkonu, .. (netuším jak moc je to pravda, proto se ptám). Taky bylo by dobré kdybyste napsali například i FPS v glxgears a grafickou kartu, ať mám něco pro srovnání.
Ještě dodám, že používám HAL a tím pádem nemám v xorg.conf ani řádku.
Předem všem děkuji :)
cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
[root@FrostyX_ArchLinuX frostyx]# cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
Current Operating System: Linux FrostyX_ArchLinuX 2.6.32-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri
Jan 29 09:10:49 CET 2010 x86_64
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
Co to znamená ale netuším.
EE
, ovšem Tvůj X server žadnou chybu nehláší, takže je to OK.
Tak já také něco doplním :)
Na http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/283421 Jsem narazil na to, že pomocí parametru v grubu - radeon.agpmode=-1 můžu zamezit tomu nepříjemnému vykreslování artefaktů, které se v KDE vykreslují kvůli KMS. Takže KMS mám také zaplé, ale nic moc o něm nevím, takže jsem to nijak nenastavoval nebo tak něco.
Co ty na to ? Konfiguroval si někde něco ?
Jaký video výstup používáš? Následující příkaz Ti vypíše dostupné video výstupy. Já používám xv
.
$ mplayer -vo help
FPS v glxgears není pořádné srovnání, protože nedělá nic převratného a každý má jiné rozlišení, navíc u někoho se s tím dře procesor a u někoho grafika.
Co třeba pro tu srandu FPS v ppracer (planetpenguin-racer 0.3.1) s nastavením v příloze (~/.ppracer/options
), první kolo?
NVidia GeForce Go 6600: 130-210 FPS, 1280x1024.
Já vlastně jen nainstaloval ovladače a myslím si, že přece určitě musí být nějaké vychytávky, fixy atd, nebo ne ?
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat. Pokud se musí řešit záhadné propady ve výkonu či nefunkčnost je to chyba ovladačů, rozhodně za to nemůže neaplikování "vychytávek a fixů" od uživatele.
Ještě k ppracer viz výše:
Nvidia GeForce 8200: 100 - 120 FPS, 1280x1024, 2.6.30-bpo.2-amd64
Intel GMA 4500M: 30 FPS, 1280x1024, 2.6.32-trunk-amd64
Ano je jasný, že na nvidii to funguje všechno hned, mám to ozkoušené na víc pc. Intel je teď už taky ok. Ale právě ati má ty ovladače tak naprd, že používám ty opensource (konkrétně arch už teď ani podporu pro catalysty nemé), proto jsem si myslel, že by na ně mohly být nějaké záplaty.
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat.
Mno vidíš, já právě ani nijak nekonfugurova, nechal jsem hal, ať se o to postará.
Tiskni
Sdílej: