Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Ahoj, o5 bych měl takový dotaz k archu :), tentokrát se bude týkat ovladačů grafické karty ati. Vím, že ohledně atin se ptá skoro každý druhý, ale situace se přecejen postupem času mění.
Mám grafickou kartu ati raden hd2600 a ovladače xf86-video-ati (musím vývojáře pochválit, protože uspávání už funguje, v glxgears mam FPS kolem tisíce, proste docela v pohodě to jede). Ale narazil jsem na problém, že když jsem si chtěl pustit nějaký avíčko, tak ve fullscreenu to prostě nešlo - video se sekalo.
Tak bych se chtěl poptat jak máte ty ovladače pořešené. Slyšel jsem neco o tom, že snad by měli být nějaké moduly jádra, které pomáhají ke zvýšení výkonu, .. (netuším jak moc je to pravda, proto se ptám). Taky bylo by dobré kdybyste napsali například i FPS v glxgears a grafickou kartu, ať mám něco pro srovnání.
Ještě dodám, že používám HAL a tím pádem nemám v xorg.conf ani řádku.
Předem všem děkuji :)
cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
[root@FrostyX_ArchLinuX frostyx]# cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
Current Operating System: Linux FrostyX_ArchLinuX 2.6.32-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri
Jan 29 09:10:49 CET 2010 x86_64
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
Co to znamená ale netuším.
EE
, ovšem Tvůj X server žadnou chybu nehláší, takže je to OK.
Tak já také něco doplním :)
Na http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/283421 Jsem narazil na to, že pomocí parametru v grubu - radeon.agpmode=-1 můžu zamezit tomu nepříjemnému vykreslování artefaktů, které se v KDE vykreslují kvůli KMS. Takže KMS mám také zaplé, ale nic moc o něm nevím, takže jsem to nijak nenastavoval nebo tak něco.
Co ty na to ? Konfiguroval si někde něco ?
Jaký video výstup používáš? Následující příkaz Ti vypíše dostupné video výstupy. Já používám xv
.
$ mplayer -vo help
FPS v glxgears není pořádné srovnání, protože nedělá nic převratného a každý má jiné rozlišení, navíc u někoho se s tím dře procesor a u někoho grafika.
Co třeba pro tu srandu FPS v ppracer (planetpenguin-racer 0.3.1) s nastavením v příloze (~/.ppracer/options
), první kolo?
NVidia GeForce Go 6600: 130-210 FPS, 1280x1024.
Já vlastně jen nainstaloval ovladače a myslím si, že přece určitě musí být nějaké vychytávky, fixy atd, nebo ne ?
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat. Pokud se musí řešit záhadné propady ve výkonu či nefunkčnost je to chyba ovladačů, rozhodně za to nemůže neaplikování "vychytávek a fixů" od uživatele.
Ještě k ppracer viz výše:
Nvidia GeForce 8200: 100 - 120 FPS, 1280x1024, 2.6.30-bpo.2-amd64
Intel GMA 4500M: 30 FPS, 1280x1024, 2.6.32-trunk-amd64
Ano je jasný, že na nvidii to funguje všechno hned, mám to ozkoušené na víc pc. Intel je teď už taky ok. Ale právě ati má ty ovladače tak naprd, že používám ty opensource (konkrétně arch už teď ani podporu pro catalysty nemé), proto jsem si myslel, že by na ně mohly být nějaké záplaty.
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat.
Mno vidíš, já právě ani nijak nekonfugurova, nechal jsem hal, ať se o to postará.
Tiskni
Sdílej: