V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pro win volte VZDY prvni partition na disku tj sda1 pokud je disk jadrem pojmenovan jako sda. Vyhnete se tak 100 % vsem problemum s instalaci win i s jejich zavadenim pomoci Grubu. Vyzkouseno na xp, vista i seven
Pouzijte pro zpracovani disku nejakou live distribuci jez ma Gparted (PuppyLinux).
Pro Linux systemy si zvolte kteroukoli partition.
Chcete tedy mit dva systemy ?
Volte rozdeleni napr:
sda1 - ntfs - 15 GB (zde instalte win)
sda2 - ext3, 4 apod - 15 GB (boot + system + home) (Suse)
sda3 - ext3, 4 apod - 15 GB - rezervni partition (pro nejaky treti linuxovy system)
sda4 - ntfs - zbytek disku
Pri zadavani velikosti pouzivejte kulata cisla tzn 15000 MB a nikoliv jen tak "podle oka".
sda4 bude uloziste dat pro oba systemy spolecne ntfs je jasna volba
Po mnoha pokusech a vyzkumech, prakticke vyuzitelnosti jsem dosel k vyse uvedenym zaverum ohledne rozdeleni disku.
Partitiony velikosti 15 GB jsou plne dostatecne, snadno a rychle lze vtvorit plny bitovy obraz pro zalohu.
U win to ocenite obzvlaste.
V soucasnosti je idealni SUSE zkopirovat na nejaky jiny disk (treba pujceny) a vytvorit oddily znovu na cistem disku, nainstalit znovu Grub.
Neuskodi pred tim cely disk prepsat nulama
dd if=/dev/zero of=/dev/sd* bs=1M
Potom
gparted /dev/sd*
Pro win volte VZDY prvni partition na disku tj sda1 pokud je disk jadrem pojmenovan jako sda. Vyhnete se tak 100 % vsem problemum s instalaci win i s jejich zavadenim pomoci Grubu. Vyzkouseno na xp, vista i seven
Tiskni
Sdílej: