Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
# snížíme úroveň pro zaslání mailu o zablokování zprávy $sa_dsn_cutoff_level = 6; $final_banned_destiny = D_DISCARD; $final_spam_destiny = D_DISCARD; $final_bad_header_destiny = D_DISCARD; $warnvirussender = 0; $warnspamsender = 0; $warnbannedsender = 0; $warnbadhsender = 0; $warn_offsite = 0;A ještě nastavení postfixu:
# zobrazeno při odeslání přes smtp server (v hlavičce) smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Debian/GNU) biff = no # appending .domain is the MUA's job. append_dot_mydomain = no # název serveru a doména myhostname = mail.domena.cz mydomain = domena.cz # aliasy alias_maps = hash:/etc/aliases alias_database = hash:/etc/aliases # virtuální účty #virtual_maps = hash:/etc/postfix/virtual # kam se ukládají doručené maily mail_spool_directory = /var/mail # kam se ukládají odesílané maily queue_directory = /var/spool/postfix # pro jaké adresy a domény příjmáme maily mydestination = localhost, mail, $myhostname, $mydomain, localhost.$mydomain mynetworks = 192.168.1.20 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128 # Příjem mailů smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destination # nastavíme skupinu pro správu mailových front setgid_group = postdrop # Limit paralelního doručování zpráv local_destination_concurrency_limit = 2 default_destination_concurrency_limit = 20 # nedovolíme odesílat maily nepřihlášeným uživatelům smtpd_sasl_security_options = noanonymous # povolíme sasl přihlašování smtpd_sasl_auth_enable = yes smtpd_sasl_local_domain = broken_sasl_auth_clients = yes # TLS parametry #smtpd_tls_cert_file = /etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem #smtpd_tls_key_file = /etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key #smtpd_use_tls = yes #smtpd_tls_auth_only = no #smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache #smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache # limit velikosti schránky (2 GB) a jednotlivé zprávy (20 MB) mailbox_size_limit = 2000000000 message_size_limit = 20000000 # oddělovač mezi příjemci zprávy recipient_delimiter = + # na kterém rozhraní nasloucháme inet_interfaces = all # Nejdelší doba kdy bude mail čekat na odeslání, pak se vrátí jako nedoručitelný bounce_queue_lifetime = 1d delay_notice_recipient = unknown delay_warning_time = 5h # Neodpovídáme mail serverům, které neznají svůj hostname - hodně chybných pravých mailů, zrušeno #smtpd_helo_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_helo_hostname # Nedovolíme odeslat maily, pokud nemá odesílatel platné doménové jméno smtpd_sender_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unknown_sender_domain # Zablokujeme klienty odpovídající moc brzy smtpd_data_restrictions = reject_unauth_pipelining # Podpora pro Spam-assasiana + clamav (antivir) content_filter = smtp-amavis:[127.0.0.1]:10024
delay_warning_time
a zároveň nedat Postfixu k dispozici databázi schránek. Postfix by měl dokázat odmítnout e-maily do neexistujících schránek ještě během SMTP spojení, jinak bude posílat zprávy o nedoručitelnosti na podvržené adresy.
local_recipient_maps
by mělo ve výchozím nastavení být nastavené právě na unixové účty, takže by Postfix měl neznámé adresy odmítnout rovnou. Asi by to chtělo vyzkoušet nasimulovat zvenku SMTP spojení a podívat se, zda neexistujícího uživatele Postfix odmítne.
Pak asi bude potřeba projít logy a najít, jak ty nechtěné e-maily vznikají.
Tiskni
Sdílej: