GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
light=1000; dark=8000; while(1){ ioctl(fd, TIOCMBIS, &i); usleep(light); ioctl(fd, TIOCMBIC, &i); usleep(dark); }problem je avsak to ze se ty prikazy ioctl nevykonaj presne po dany dobe co nastavim v usleep, ale napr. pri prehravani filmu se obcas naka doba opozdi a pak to neprijeme poblikava (ze zustane svetlo nebo tma dyl nez se od toho ocekava o par milisekund treba). Otazka je co s tim, samozrejme tohle asi nebude to nejlepsi reseni, nejsem programator a v cecku sem se malinko naucil jen ted kvuli tomuto. Ale napadlo me neco jinyho, vetracky v pocitaci sou napojeny do zakladovky a ta je pomoci PWM reguluje ne? nesla by pouzit tahle PWM regulace na vetracky co se napojujou do desky pomoci 3-pin bilyho konektoru? Pokud ano, cim se v Debianu ovladaj tyhlety konektory? lm-sensors mi ukazuje jen teplotu jader procesoru.... Diky za napady chlapi. (nebo i holky pokud nejaky poradi
problem je avsak to ze se ty prikazy ioctl nevykonaj presne po dany dobe co nastavim v usleep,No jo, protože sdílíte čas s jiným procesem. I když milisekundové odchylky by to dělat zrovna nemuselo. Teoreticky by se to dalo vyladit, ale to je spíš na experimentování.
nesla by pouzit tahle PWM regulace na vetracky co se napojujou do desky pomoci 3-pin bilyho konektoru?Asi šla, výkon z desky nějakou LED spolehlivě utáhne.
Pokud ano, cim se v Debianu ovladaj tyhlety konektory?Je to v souborech
/sys/class/hwmon/hwmon*/device/pwm*Jinak další nápad by mohl být zapojit to do line out zvukové karty (pokud máte nějakou navíc) nebo přes DAC do paralelního portu.
Trying family `VIA/Winbond/Fintek'... Yes Found unknown chip with ID 0xb073 (logical device B has address 0x290, could be sensors) Probing for Super-I/O at 0x4e/0x4fzakladni desku mam ASUS P5QL/EPU, nemuzu zjistit jako jaky ovladac na vetracky z techto by to mel byt.. v
/sys/class/hwmon/hwmon*/device/
neni vubec nic zacinajici pwm. Tak jestli tudy cesta nevede??
Jinak další nápad by mohl být zapojit to do line out zvukové karty (pokud máte nějakou navíc) nebo přes DAC do paralelního portu.Jako zvukovku navic mam, nebo tu mam nekolik faxmodemu, takovej modem by asi mel stacit... ale prijde mi to zbytecne slozity reseni, to uz rovnou muzu udelat regulaci pomoci oscilatoru s potenciometrem
smajchl@smajchl:~$ sensors coretemp-isa-0000 Adapter: ISA adapter Core 0: +40.0°C (high = +76.0°C, crit = +100.0°C) coretemp-isa-0001 Adapter: ISA adapter Core 1: +40.0°C (high = +76.0°C, crit = +100.0°C) smajchl@smajchl:~$ sensors -v sensors version 3.0.2 with libsensors version 3.0.2 smajchl@smajchl:~$ uname -a Linux smajchl 2.6.32-trunk-686 #1 SMP Sun Jan 10 06:32:16 UTC 2010 i686 GNU/Linux
smajchl@smajchl:~$ cat /etc/debian_version 5.0.4ale diky moc za rady, je videt ze se vyznas
ledkama? Jaké si použil?
chrt -f -p 10 ./tvujprogram
Tiskni
Sdílej: