Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zálohovat by se mělo: - "dokumenty" klientských stanic. (sdílené složky nebo nějaký klient sw co zvládne posílat přírustkové zálohy přímo sám na bk-server třeba cobian nebo bacula) - nás IS systém, který je sdílený na síti přes složky a je to DBF databáze. (prosím neraďte mi, že máme vyměnit IS za jiný - já ho nevybíral) - sdílena data z W2K Servru, nebo kdyby byla možnost i celou systémovou partišnu s windowsem, pro pozdější případnou obnovu. - do budoucna * poštovní server(debian + postfix), který postavím. (s tím mám opět nějaké zkušnosti) * archív(debian + samba) modelů a výkresu z konstrukce (momentálně se jede na nějakém pomalinkém NASku - na kterém pracuje cca 10-15lidi současně včetně mě s poměrně oběmnýma datama:) * router(debian, apache, php, mysql, dns, dhcp, atd. + možná nějký squid) (momentálně jedem na nějakém hw routříčku, co se každou chvíli sekne) * asterisk (ten já určitě stavět nebudu :) * klientské sytémové partišny asi pomocí SystemRecueCD nabootovaného po TFTP s nového routeru, který ještě není. 1. Co říkáte na HW ? Bude tam podpora debianu ? 2. Jaký mam zvolit raid? HW, SW(mdadm)? vše v mirroru. (mám obavy z HW raidu, když mi bude odcházet disk, že to nikde neuvidím v logu - nemám zkušnost) 3. Jak mám rozdělit disky a jaké FS použít(system ext3 10GB, swap4GB, data zbytek, ale netuším jaký použít na ně FS) 4. Jaký open source sw by jste doporučili pro backup výše zmíněných i budoucích požadavků? Mám vybráno rdiff-backup, baculu a cobiana. (nebo kombinace techto sw)
Řešení dotazu:
1GB / 2GB /tmp 3GB /var 3GB /usrSWAP stačí i 2GB.
Tiskni
Sdílej: