Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
mohol skusit nainstalovat problematicke programy (wmplayer, javu, flash, ...) priamo z webu vyrobcov do /opt a pouzivat tieto miesto distribucnych.Jasne tohle umim, ale uz nechci. Proc bych mel hackovat chovani ofiko thunderbirdu aby se mi oteviraly odkazy ve firefoxu misto hlasek o nedostupnosti cehosi v /tmp?
Momentalne pouzivam Debian stable + najnovsie veci (flash,firefox,chrome,...) mam v /opt a funguje to v pohode.Ja prave zkoumam, zda neni neco pritulneho a odladenejsiho nez ubuntu. Ja s linuxem umim (vic nez vetsina beznych uzivatelu), ale potrebuju v nem stabilne pracovat a ne po kazde aktualizaci resit blbe problemy (viz schranka).
What are the weekly builds? These images are produced every week, normally on a Monday, but this may vary. They include: * The latest debian-installer build * A full version of Debian squeeze/testing (in either CD or DVD form) for all architectures and source * A variety of other discs: multi-architecture CDs and DVDs, and variants on CD#1 that default to installing KDE or XFCE rather than Gnome.ale v těch obrazech (třeba v tomhle) je přesto verze 3.1.1 Tak si říkám, kdepak asi soudruzi z debian-cd udělali chybu
Nechci rozpoutat hádku, ale on má pravdu. Když se zamyslíš nad časem, který jsi vynaložil do testování různých distribucí tak zjistíš, že bys udělal líp, když bys nahodil třeba debian testing a odladil ho. Na druhou stranu tě chápu, protože jsem měl úplně stejný problém jako ty. Ubuntu se mi zhnusilo a tak jsem zkoušel x distribucí a nakonec jsem zvolil archa. Ještě jsem na něj nepřešel, ale mám ho vylazený na druhém oddílu a jen čekám až vyjdou catalysty pro ten xorg co tam mám.
Arch se mi nelibi (opravdu nemam zajem probirat pri instalaci kazdy konfigurak zvlast). nevím, kde jsi na toto přišel. To že máš možnost při instalaci softwaru možnost konfigurovat neznamená, že musíš. U pacmana jsem na to teda ani nenarazil prostě jen pacman -S program
.
Navíc mi na archu krásně běhá flash, který si v požadavcích zmiňoval (fungují nejen videa, ale normálně když si najdeš nějaký flashový hry, tak krásně jedou).
Arch by tě určitě potěšil rychlostí, čistotou systému a super konfigurací. Neříkám, že bys nad prvotním nastavením nestrávil nějaký ten čas, ale maximálně tak jedno odpoledne, což si myslím je docela přijatelné.
Ať se rozhodneš pro jakékoli distro, musíš použít 64bit systém, protože 32bit systém ti sežere jen 3gb ram.
+1 aneb a) ignorovat vlákno nebo b) přejmenovat na "nejen ženy neví, co vlastně chtějí".
... že by si v jedné, která jim celkem vyhovuje,...No jo, ale jak jinak zjistím tu, která mi celkem vyhovuje? Jedině instalováním a zkoušením různých distribucí (třeba ve virtualizovaném prostředí). Již jsem to psal v jiném postu tohoto threadu, jsem příznivcem a dlouholetým uživatelem RH based systémů (od verze 7.x) a Fedory, avšak současný stav mi nevyhovuje (příliš mnoho nepříliš odladěných novinek) a bohužel mě taky čeká "distribuční turismus" - nebude to sice tak horké, čeká na mne zatím pouze Debian testing. Ale zkusit se to prostě musí.
Já nevím, možná dělám něco špatně, možná nejsem dost náročný nebo snad nevyužívám počítač dost intenzivně, ale… svůj první Linux jsem si nainstaloval koncem roku 1994 a distribuci jsem od té doby změnil jednou. Ne že by se mi líbilo všechno, co si vývojáři vymýšlejí, ale zatím pro mne vždy* bylo jednodušší upravit si to, co se mi nelíbí, než zkoušet všechny možné distribuce v naději, že najdu nějakou, kde mi nebude vadit nic. Protože takovou bych si nejspíš musel vytvořit sám.
* - až na tu jednu výjimku, ale i tam to rozhodnutí dozrávalo dost dlouho a ani přechod zdaleka nebyl ze dne na den.
No jo, ale jak jinak zjistím tu, která mi celkem vyhovuje? Jedině instalováním a zkoušením různých distribucí ...Skúšanie distribúcií s cieľom nájsť tú ktorá vám najviac vyhovuje a štvanie sa za preludom Dokonalej Distribúcie (TM) sú dve rôzne veci. Mal som možnosť odskúšať si aj to druhé a som rád že sa mi s tým podarilo skončiť, pretože by som často striedal distribúcie až do teraz.
ale když bych měl započíst čas, který jsem strávil na správě systému jako placenou práci tak byly placené systémy i s aplikacemi levnější.
Které systémy konkrétně?
Tiskni
Sdílej: