Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Sehnal jsem po x letech server s Ithaniem v racku. Je to Dell Power Edge 3250.
Osazen 2x Intel Itanium 1,4 GHz
Chipset: Intel E8870
Ram:2GB,Disk:2x18GB scsi Raid0
Grafika AtiRageXL VGA
SCSI controller: LSI Logic Ultra320
Mám to na fyzikální výpočty(jsem student), jazyk je C++. Nemám zatím s IA-64 skušenosti snad jen přes sky emulator. Originál by tam měl být RedHat 2.1 ale to je dost staré a pro mě nepoužitelné. Slyšel jsem o Debianu,Centosu (zatim verze 4), určitě RedHat existuje.
Někdo nějaké zkušenosti? Jde mi o nejnovější gcc a knihovny s ním spojené jako mpfr apod.. Vím že debian je výborný ale nemívá moc staré knihovny? Celý život běžím na Slackware, ale ten IA-64 nemá. Nebo Centos? Je ještě něco jiného? Co zvolit? Nejsou problémy s jádrem a controlerem LSI nebo to už je dnes vyřešeno? Kdyby to melo jednoduchou grafiku vubec bych se nezlobil.Hlavně zdarma a updaty.
Ještě sháním jednu knihu odkaz zde . Nemůžu ji sehnat v žádné univerzitní knihovně, národní knihovně, ani v německu ji nemají v univerzitních knihovnách. V cz knihkupectvích ji určitě nemají a v americe za ni chtějí dost peněz ,které nemám.
Server přijde příští týden poštou těším se jako malej jarda
děkuji za vaše názory
Můj server doma foldy.org
Tiskni
Sdílej: