Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Stejně nechápu, např. na co třeba qtwebkit, když to vůbec nepoužíváPřečetl jste si můj příspěvek? Tam je to vysvětlené. Pokud nerozumíte výkladu tak se zeptejte konkrétně.
Nevíte o nějaké alternativěgedit, vim, a hromada dalších
if (něco) _enter_ {} _left_ _enter_ _enter_
tak místo
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ _tab_ }dostanu
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ }Nebo když po sobě 2x zmáčku enter, tak na předchozím řádku mi ty taby zmizí.
Ubuntu k tomu cpe asi zbytečnosti, protože mě to hlásí závislosti
>=x11-libs/qt-core-4.6.0:4[qt3support,ssl]
>=x11-libs/qt-gui-4.6.0:4[dbus]
>=x11-libs/qt-qt3support-4.6.0:4[kde]
>=x11-libs/qt-script-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-sql-4.6.0:4[qt3support]
>=x11-libs/qt-svg-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-test-4.6.0:4
dev-libs/libxml2
dev-libs/libxslt
dev-lang/perl
>=kde-base/kdelibs-4.4.3
a nezdá se mi, že by něco z těch závilostí potřebovalo plasmu. Podle mě by to mělo jít zkompilovat bez problémů, pokud máš odpovídající dev balíčky (nebo jak se to na ubuntu řeší)
kate kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdelibs-bin kdelibs5 kdelibs5-data libattica0 libclucene0ldbl libdbusmenu-qt2 libexiv2-6 libiodbc2 libphonon4 libplasma3 libpolkit-qt-1-0 libqca2 libqt4-dbus libqt4-designer libqt4-network libqt4-opengl libqt4-qt3support libqt4-script libqt4-sql libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xml libqt4-xmlpatterns libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x oxygen-icon-theme phonon-backend-xine plasma-scriptengine-javascript shared-desktop-ontologies soprano-daemonDohromady 186 MB a na disku mám 120 volno, kdyby to šlo alespoň nahrát na druhý disk, který mám připojen do /home. Mám tam dalších 1500 MB volného místa, ale někde jsem četl, že v linuxu programy nainstalovat do jiného adresáře nejdou kvůli na pevno nastaveným cestám ve zdrojákách.
#define DATA_PATH PREFIX "/share/blalba/"
, kde PREFIX
je další define, který nastavuje configure script - prakticky je to pak jak hardcodované. Svou roli v tom má i to, že v linuxu není skoro žádná cesta, jak docílit získání adresáře, ve kterém je spustitelný soubor, takže jako na Windows nelze prostě udělat něco jako cesta_k_aplikaci/../share/blabla. Ten jediný (neportabilní) způsob je přečtení symlinku exe v /proc/PID/, nehledě na to, že /proc/ nemusí být ani připojen a systémové volání asi žádné neexistuje.
A pokud už aplikace podporuje umístění do libovolného adresáře (firefox, thunderbird, OOo), tak s sebou často tahají hnusně dlouhý spouštěcí skript, kde se to různě ohackovává a často to stejně předpokládá, že $PWD je adresář, ze kterého ten skript spouštíte.
Tiskni Sdílej: