Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
Byla vydána verze 3.28.0 2D CAD (computer-aided design) softwaru QCAD (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu.
Změna ve vedení společnosti SUSE. Dosavadní CEO Melissa Di Donato odstoupila. Od 1. května je novým CEO Dirk-Peter van Leeuwen, bývalý Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Stejně nechápu, např. na co třeba qtwebkit, když to vůbec nepoužíváPřečetl jste si můj příspěvek? Tam je to vysvětlené. Pokud nerozumíte výkladu tak se zeptejte konkrétně.
Nevíte o nějaké alternativěgedit, vim, a hromada dalších
if (něco) _enter_ {} _left_ _enter_ _enter_
tak místo
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ _tab_ }dostanu
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ }Nebo když po sobě 2x zmáčku enter, tak na předchozím řádku mi ty taby zmizí.
Ubuntu k tomu cpe asi zbytečnosti, protože mě to hlásí závislosti
>=x11-libs/qt-core-4.6.0:4[qt3support,ssl]
>=x11-libs/qt-gui-4.6.0:4[dbus]
>=x11-libs/qt-qt3support-4.6.0:4[kde]
>=x11-libs/qt-script-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-sql-4.6.0:4[qt3support]
>=x11-libs/qt-svg-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-test-4.6.0:4
dev-libs/libxml2
dev-libs/libxslt
dev-lang/perl
>=kde-base/kdelibs-4.4.3
a nezdá se mi, že by něco z těch závilostí potřebovalo plasmu. Podle mě by to mělo jít zkompilovat bez problémů, pokud máš odpovídající dev balíčky (nebo jak se to na ubuntu řeší)
kate kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdelibs-bin kdelibs5 kdelibs5-data libattica0 libclucene0ldbl libdbusmenu-qt2 libexiv2-6 libiodbc2 libphonon4 libplasma3 libpolkit-qt-1-0 libqca2 libqt4-dbus libqt4-designer libqt4-network libqt4-opengl libqt4-qt3support libqt4-script libqt4-sql libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xml libqt4-xmlpatterns libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x oxygen-icon-theme phonon-backend-xine plasma-scriptengine-javascript shared-desktop-ontologies soprano-daemonDohromady 186 MB a na disku mám 120 volno, kdyby to šlo alespoň nahrát na druhý disk, který mám připojen do /home. Mám tam dalších 1500 MB volného místa, ale někde jsem četl, že v linuxu programy nainstalovat do jiného adresáře nejdou kvůli na pevno nastaveným cestám ve zdrojákách.
#define DATA_PATH PREFIX "/share/blalba/"
, kde PREFIX
je další define, který nastavuje configure script - prakticky je to pak jak hardcodované. Svou roli v tom má i to, že v linuxu není skoro žádná cesta, jak docílit získání adresáře, ve kterém je spustitelný soubor, takže jako na Windows nelze prostě udělat něco jako cesta_k_aplikaci/../share/blabla. Ten jediný (neportabilní) způsob je přečtení symlinku exe v /proc/PID/, nehledě na to, že /proc/ nemusí být ani připojen a systémové volání asi žádné neexistuje.
A pokud už aplikace podporuje umístění do libovolného adresáře (firefox, thunderbird, OOo), tak s sebou často tahají hnusně dlouhý spouštěcí skript, kde se to různě ohackovává a často to stejně předpokládá, že $PWD je adresář, ze kterého ten skript spouštíte.
Tiskni
Sdílej: