Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »takto vypadá můj výpis. Je možné nějak dosáhnout toho, aby eth0 až eth8 obsadily přerušení 3,4,5,6,7,10,11,13 ?
cat /proc/interrupts
0: 138 IO-APIC-edge timer
1: 268 IO-APIC-edge i8042
8: 1 IO-APIC-edge rtc0
9: 0 IO-APIC-fasteoi acpi
12: 3 IO-APIC-edge i8042
14: 0 IO-APIC-edge ide0
15: 18 IO-APIC-edge ide1
16: 120 IO-APIC-fasteoi eth0, eth5
17: 0 IO-APIC-fasteoi eth1
18: 0 IO-APIC-fasteoi eth2, eth6, eth7
19: 0 IO-APIC-fasteoi eth3, eth4
51: 0 PCI-MSI-edge eth8
NMI: 0 Non-maskable interrupts
LOC: 1281268 Local timer interrupts
SPU: 0 Spurious interrupts
PMI: 0 Performance monitoring interrupts
PND: 0 Performance pending work
RES: 0 Rescheduling interrupts
CAL: 0 Function call interrupts
TLB: 0 TLB shootdowns
TRM: 0 Thermal event interrupts
THR: 0 Threshold APIC interrupts
MCE: 0 Machine check exceptions
MCP: 5 Machine check polls
ERR: 0
MIS: 0
Jedná se o to, že routování na prvních kartách jede bez problémů, ale dvě poslední buď nejdou vůbec nebo je tam odezva ping řádově desítky ms, což je hodně ( někdy i stovky ms, podle toho jakou nohou ráno vstanu z postele).
V takových novostech se nevyznám, ale třeba u eth8 máte MSI, což je úplně jiný způsob doručování přerušení, který místo linek používá paměťové zprávy, takže těch čísel je dostupných velké množství (proto taky máte číslo 51) a není pak nějaký problém se sdílením. Asi bych se zaměřil na hardware: co to ja za karty, umí MSI? Slyšel jsem, že některé víceportové karty jsou ošizené a třeba MSI dělají jen pro vyšší porty a nižší dělají vždy po staru.
Jestli máte problém se zpožděním, tak nejprve karty ve slotech prohoďte, ať víte, jestli je problém v kartě nebo v přerušení (slotu). Pokud v přerušení, tak bych zvážil víceprocesorový systém, kde je možné obsluhu rozložit na více procesorů.
Tiskni
Sdílej: