Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Řešení dotazu:
Na nadupane 386 40MHz 8MB RAM jsem kdysi nainstaloval Debian 2.1 ci 2.2. Ale vzhledem k vykonnosti tohoto reseni jsem se spokojil s faktem, ze jsem to dokazal a dale jsem tuto instalaci neprovozoval.
Jo a 486ka urcite neni stara 10 let486 se jeste porad vyrabeji. Sice typicky jen jako embedded procesory pro ridice aplikace, ale i tak ... Souhlasim ale s tim, ze 486PC se uz neda sehnat dost dlouho. P66 se rozsirily u nas nekdy kolem 1993/4 jestli si pamatuji dobre. Ja kupoval nejnamakanejsi 486 (AMD5x86@133MHz, takova rychlejsi verze intelske 486DX4) snad koncem 1993 a uz tenkrat to rozhodne nebyl drahy procesor. Prave proto jsem si ho koupil, protoze jsem na ty drazsi nemel
Vyhodit a koupit nejaky novy levny pocitac: levne SBC (single board computers) jsou kolem $100, stejne tak ty nejzakladnejsi desky se vsim (vcetne CPU) integrovanym na desceJeste se doplnim. Lidi "vyhazujou" spoustu "starych" pocitacu. Tedy chteli by je vyhodit, ale treba nevi, kam s nima atd. Daji se sehnat pekne kousky (P3, P4) i zcela zadarmo. Na tom uz pak rozchodit Linux je uplne bezproblemove (krome klasicke tragedie v podobe grafickych karet pokud se nechcete spokojit s provozem nad VESA framebufferem). Jestli nekdo chce rozdychat starou 486, tak predpokladam, ze si vedle detailnich informaci o hardware dokaze nagooglovat a nastudovat i prislusne partie pro instalaci a spravu Linuxu. Rozhodne to stoji za to. Majitel bude rozumet Linuxu vice nez vetsina soucasnych uzivatel Ubuntu.
Gentoo, pred par lety jsem ho provozoval na p166 32mb ram a byla to parada, teda kdyz teda pominu to ze jsem to instaloval nekolik dni a aktualizace vychazely rychlejs nez probihala kompilace
A ted vazne. Asi bych tam dal Slacka, ale vzhledem k "Nutne aby byla v cestine." si nejsem jist jestli ho ukocirujes
"Nutne aby byla v cestine."Vzdyt si prece pokazde muze doinstalovat ceske preklady pro programy, nebo ne? I kdyz kdyby neumel cesky a chtel i instalator a zakladni system v cestine, tak to asi ne.
I kdyz kdyby neumel ceskyPochopitelne ma byt: "I kdyz kdyby neumel anglicky ..."
U NFS clienta bych se divilCtu tu reakci uz ponekolikate a teprve ted myslim, ze mi to doslo. Divil byste se, kdyby nejaky volny NFS klient pro DOS existoval, jestli to ted snad konecne chapu dobre. To je plne s temi odkazy, co jsem poslal v prispevku vyse. Zadny zrejme neexistuje. Vse jsou v lepsim pripade shareware.
Jinak podle wiki se asi používá ten XFSJeste jsem neco cetl o PC-NFS a videl jsem pro to nejake patche do DOSu nebo tak neco. Pokusim se to znova najit a zjistit, jak se to ma s licenci u toho PC-NFS.
U X serveru by byl docela problém, kde vzít programy běžící na DOSuJa jsem ani zadne nehledal, protoze vim, ze asi ani zadne neexistuji
Možná by v dos neco fungovalo s tímto: http://www.japheth.de/HX.html
Jeden šílenec takto údajně v dos zprovoznil quake2
Tiskni
Sdílej: