Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
Na nadupane 386 40MHz 8MB RAM jsem kdysi nainstaloval Debian 2.1 ci 2.2. Ale vzhledem k vykonnosti tohoto reseni jsem se spokojil s faktem, ze jsem to dokazal a dale jsem tuto instalaci neprovozoval.
Jo a 486ka urcite neni stara 10 let486 se jeste porad vyrabeji. Sice typicky jen jako embedded procesory pro ridice aplikace, ale i tak ... Souhlasim ale s tim, ze 486PC se uz neda sehnat dost dlouho. P66 se rozsirily u nas nekdy kolem 1993/4 jestli si pamatuji dobre. Ja kupoval nejnamakanejsi 486 (AMD5x86@133MHz, takova rychlejsi verze intelske 486DX4) snad koncem 1993 a uz tenkrat to rozhodne nebyl drahy procesor. Prave proto jsem si ho koupil, protoze jsem na ty drazsi nemel
Vyhodit a koupit nejaky novy levny pocitac: levne SBC (single board computers) jsou kolem $100, stejne tak ty nejzakladnejsi desky se vsim (vcetne CPU) integrovanym na desceJeste se doplnim. Lidi "vyhazujou" spoustu "starych" pocitacu. Tedy chteli by je vyhodit, ale treba nevi, kam s nima atd. Daji se sehnat pekne kousky (P3, P4) i zcela zadarmo. Na tom uz pak rozchodit Linux je uplne bezproblemove (krome klasicke tragedie v podobe grafickych karet pokud se nechcete spokojit s provozem nad VESA framebufferem). Jestli nekdo chce rozdychat starou 486, tak predpokladam, ze si vedle detailnich informaci o hardware dokaze nagooglovat a nastudovat i prislusne partie pro instalaci a spravu Linuxu. Rozhodne to stoji za to. Majitel bude rozumet Linuxu vice nez vetsina soucasnych uzivatel Ubuntu.
Gentoo, pred par lety jsem ho provozoval na p166 32mb ram a byla to parada, teda kdyz teda pominu to ze jsem to instaloval nekolik dni a aktualizace vychazely rychlejs nez probihala kompilace
A ted vazne. Asi bych tam dal Slacka, ale vzhledem k "Nutne aby byla v cestine." si nejsem jist jestli ho ukocirujes
"Nutne aby byla v cestine."Vzdyt si prece pokazde muze doinstalovat ceske preklady pro programy, nebo ne? I kdyz kdyby neumel cesky a chtel i instalator a zakladni system v cestine, tak to asi ne.
I kdyz kdyby neumel ceskyPochopitelne ma byt: "I kdyz kdyby neumel anglicky ..."
U NFS clienta bych se divilCtu tu reakci uz ponekolikate a teprve ted myslim, ze mi to doslo. Divil byste se, kdyby nejaky volny NFS klient pro DOS existoval, jestli to ted snad konecne chapu dobre. To je plne s temi odkazy, co jsem poslal v prispevku vyse. Zadny zrejme neexistuje. Vse jsou v lepsim pripade shareware.
Jinak podle wiki se asi používá ten XFSJeste jsem neco cetl o PC-NFS a videl jsem pro to nejake patche do DOSu nebo tak neco. Pokusim se to znova najit a zjistit, jak se to ma s licenci u toho PC-NFS.
U X serveru by byl docela problém, kde vzít programy běžící na DOSuJa jsem ani zadne nehledal, protoze vim, ze asi ani zadne neexistuji
Možná by v dos neco fungovalo s tímto: http://www.japheth.de/HX.html
Jeden šílenec takto údajně v dos zprovoznil quake2
Tiskni
Sdílej: