Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řešení dotazu:
# uptime 19:48:24 up 57 days, 21:57, 1 user, load average: 0.00, 0.03, 0.00Poslední pád způsobilo to, že někdo šikovnej vyrazil jistič, jinak to bez problémů rok běží na stroji, který jsem měl dva roky jako desktop. Značkové stroje poskládané někým jiným se zbytečně přeceňují.
57 dnů není žádný velký uptime pro server 24/7.Ještě jednou - víc tam není, protože vypadl proud. A velký uptime mimo jiné znamená, že neaktualizuješ jádro, což taky nemusí být úplně dobře.
Mluvím o své zkušenosti - poskládaná PC začala vždy po nějaké době blbnout, originální servery nikdy.Moje zkušenost - i ty největší plečky chodily několik let spolehlivě, k výměně vždy vedla jasně identifikovatelná chyba (např. MCE); žádné občas to spadne a nevím proč.
dd if=/dev/hda of=/dev/null
a to isté pre druhý disk. Ten disk, pri ktorom to zakape, je ten zlý a treba ho vymeniť. A do tej doby aspoň odstaviť tú službu, ktorá ten zásek iniciuje (updatedb?).
Koukal jsem do man a jestli to chápu tak to zkopíruje celej disk do null?Chápeš to správně.
Nemůže to rozhodit RAID nebo tak něco...?Nemělo by (nicméně u hardwarovejch vad nikdy nevíš...)
Ale souhlasím s tím, že značkové servery na tom budou se stabilitou líp. Nebo minimálně značkové počítače použité jako servery.Značkový počítač je počítač složený z normálních dílů, akorát výrobce vyzkoušel, že to funguje pohromadě. Kvalita těch dílů se neliší od toho, co koupíš v obchodě.
Značkový počítač je počítač složený z normálních dílů, akorát výrobce vyzkoušel, že to funguje pohromadě. Kvalita těch dílů se neliší od toho, co koupíš v obchodě.No i tak je pořád lepší když to vyzkouší výrobce a podepíše se pod to, než když já ze 4 počítačů na vyhození smontuju dohromady jeden počítač a říkám mu server.
#dd if=/dev/sda of=/dev/null 488397168+0 records in 488397168+0 records out 250059350016 bytes (250 GB) copied, 10503,3 s, 23,8 MB/s # dd if=/dev/sdb of=/dev/null 488397168+0 records in 488397168+0 records out 250059350016 bytes (250 GB) copied, 10187,4 s, 24,5 MB/sneseklo se to a běží to dál...tak nevím...
sync
(bez parametrov), či prebehne aj ten. Ak áno, tak je možné, že ten sektor disku úspešne relokoval a na chvíľu bude opäť pokoj.
Každopádne, ak aj všetko teraz funguje, mal by si rozbehať smartctl a zistiť ako tie disky na tom sú. 24 MB/s je dosť málo aj na staré IDE disky. Môže to naznačovať nejaké hlbšie problémy.
Tiskni
Sdílej: