Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
To bude opravdu těžké, zjistit co z toho řetězce do hesla nepatří.supercool$A52?!@#
Až an to že tenhle řetězec útočník nezná, přemýšlej trochu
V praxi ide o to, ze ak by niekto rozluskol MD5 hash ( brute force utokom )
Kdo říká 2^128?Tolik je MD5 hashů celkem.
V případě 7znakového hesla jich bud 64^7, což je 4,4e12.Tento předpoklad v diskusi zatím nepadl.
Nejde při solení hlavně o to, aby útočník nemohl vyhledávat v tabulkách již vypočítaných hashů při ne až tak silném hesle?Obvykle to tak bývá. BTW. Já jsem se jen ptal autora původního příspěvku, protože mi ten příspěvek přišel že je to ptákovina. Od té doby jsem dostal všelijaké odpovědi, jen ne tu, na kterou jsem se ptal.
Tolik je MD5 hashů celkem.Což je úplně mimo, protože ty zkoušíš hesla a ne výsledky hashovací funkce.
BTW. Já jsem se jen ptal autora původního příspěvku, protože mi ten příspěvek přišel že je to ptákovina. Od té doby jsem dostal všelijaké odpovědi, jen ne tu, na kterou jsem se ptal.Problém byl v tom, že tazatel se ptal na hashování obecně čehokoliv a Viktor hned přišel se solením.
Což je úplně mimo, protože ty zkoušíš hesla a ne výsledky hashovací funkce.Upřímně řečeno je mimo celá ta diskuse. :) Jednou se skáče kolem hádání hesel, pak kolem louskání hashe, pak kolem solení... Moje původní zpráva pro FJ zněla "pokud se mi povede místo původního MD5 získat miliony řetězců které se hashují na ten původní MD5 tak je to nezanedbatelný výkon (popř. pokrok)". To je vše nic víc nic míň.
for ( $i = 0; $i < 10000; $i++ ) { $hash = md5( $hash ); }To asi docela zvyšuje dobu potřebnou pro brute force útok ne?
Tiskni
Sdílej: