Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.
Sníh roztál a roztávají i bastlíři. Žene se na nás celá řada konferencí a seminářů technického rázu. Zajímá vás, jaké? Pak se připojte k 60. Virtuální Bastlírně, tedy k veřejné diskuzi bastlířů, techniků, učitelů i vědců. Jako vždy přijde na přetřes spousta novinek ze světa hardwaru, softwaru i bizáru. Na začátek lze očekávat hardwarová témata, tedy například nový KiCAD 10, nové akcelerátory LLM s nízkou spotřebou, nejvíce fosforeskující
… více »IuRe (Iuridicum Remedium) v rámci programu Digitální svobody zveřejnila analýzu dopadů a efektivity systémů ověřování věku v digitálním prostoru, která srovnává implementace ověřování věku v Austrálii, Velké Británii a Evropské unii.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.3 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 14.4 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Databáze DuckDB (Wikipedie) byla vydána ve verzi 1.5.0. S kódovým názvem Variegata (husice rajská). Přináší řadu vylepšení, včetně nového ergonomičtějšího CLI klienta nebo podporu pro typ VARIANT a vestavěný typ GEOMETRY.
V pátek 6. a sobotu 7. března proběhl v pražském sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Hackathon veřejné správy 7.1. Publikovány byly vytvořené aplikace. V kategorii projektů rozvíjených z krajského kola zvítězil tým „Mackokládi“. Čtyři středoškoláci ze Dvora Králové uspěli s aplikací KompaZ. Jde o digitálního průvodce, který pomůže s rychlou a srozumitelnou orientací v životních i krizových situacích „krok za krokem“. Aplikace
… více »QGIS, svobodný desktopový GIS, byl vydán v nové hlavní verzi 4.0. Změny zahrnují několik nových analytických a editačních funkcí, rozšíření podpory 3D, více možností úprav uživatelského rozhraní či mnoho dalších zlepšení použitelnosti. Řada 3.44 má aktualizace plánovány do září.
Dan Blanchard vydal knihovnu pro Python chardet v nové verzi 7.0.0. S novou verzí byla knihovna přelicencována z LGPL na MIT. Souhlasili s tím všichni přispěvatelé? Dan Blanchard souhlasy vůbec neřešil. Zaúkoloval umělou inteligenci (Claude), aby knihovnu zcela přepsala a výslovně jí nařídil, aby nepoužila žádný LGPL kód. Dan Blanchard tvrdí, že se jedná o clean room design. Protistrana argumentuje, že umělá inteligence byla trénována
… více »Andy Nguyen si na svou herní konzoli PlayStation 5 (PS5) pomocí exploitu Byepervisor nainstaloval Linux (Ubuntu). V Linuxu si spustil Steam a PS5 tak proměnil v Steam Machine. Na PS5 může hrát hry, které jsou vydané pouze pro PC a jsou na Steamu [Tom's Hardware].
systém mi během startu vždy vyhodí kernel panicTak pomoci toho serioveho portu stahni dmesg
Tak tohle me vazne zajima. Parkrat mi kernel zpanikaril a pokud se dobre pamatuju, tak pocitac totalne prestal reagovat. Mam pocit, ze ani Ctrl-Alt-Del nepomohlo, ze jsem musel zmacknout reset tlacitko nebo vypinac. Jakym zpusobem teda lze stahnout dmesg v panickem kernelu?
Diky za reakce, snad budu zase o neco chytrejsi 
Řešení dotazu:
Jakym zpusobem teda lze stahnout dmesg v panickem kernelu?Ja teda nevim, ale pripojil bych si na seriovy port nejaky terminal (bud primo fyzicky terminal nebo dnes zrejme jine PC s emulatorem terminalu) a presmeroval si konzoli pri bootu na ten seriovy port, takze veskere bootovaci hlasky by se objevovaly na tom terminalu. Tohle reseni je samozrejme vhodne jen pro situace, kdy se neda system nabootovat a nemuzes pristoupit jednoduse k tomu dmesg souboru v systemu (bud primo z lokalni konzole nebo pres sit napr. pres ssh, protoze se ti nenastartuje sshd). Presneji vzato to reseni s terminalem je vhodne i pro situace, kdy se ti system nastartuje, ale proc jit s kanonem na vrabce, kdyz k tomu souboru muzes jednoduse pristoupit v nastartovanem systemu?
/var/log/ nemohlo zapsat…
Ano, netconsole. Ale už jsem viděl i tak strašný panic, že se poslední (a nejdůležitější) zprávy nepřenesly.
aby tu bola aspon jedna normalna odpovedPresne tahle sama rada je uz v prispevku c.2
Tedy snad krome toho primeho cteni /dev/ttyS0, coz je dobry napad.
Sypu si popel na hlavu a stydim se za svoji zapomnetlivost.
Pred cca 9 lety jsem si zprovoznil domaci servrik a hadejte, co jsem mel jako jeden z parametru pri bootu.
Ano, c je spravne, console=/dev/ttyS0. Nebo mozna neco trosicku jineho, ale uz LILO se mnou komunikovalo na seriovem portu. Jenze jsem ho uz docela dlouho nepouzil, takze si jsem na tuhle vymozenost hned nevzpomnel 
Takze vsem zucastnenym vrele diky za pripomenuti.
Dejv
Tiskni
Sdílej: