Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
…protože se to vždycky nakompiluje proti takovým knihovnám, které tam jsou…Zapominas na to nejdulezitejsi - musis mit takovy knihovny kterym kompilovany program rozumi. Pokud se nevratnym zpusobem zmeni API, musis program prepsat aby novemu API rozumel. API je definovany v hlavickovych souborech - to jsou ty -devel balicky. Kdyz ti to proti nim zkompilovat nejde, neznamena to ze by kompiler nemohl udelat binarku, ale ze by takova binarka nesla slinkovat a tudiz by byla na prd. Zdrojak tedy neni univerzalni, je ale mnohem flexibilnejsi, protoze API knihoven se (pokud je nepisou prasata) meni mnohem mene nez ABI binarek. Krome toho pri kompilaci muzes obvykle linkovani nekterych knihoven uplne zrusit - pokud funkci kterou poskytuji nepotrebujes a program s tim pocita. Strucna verze: Je to slozity. Zvykni si. Kdyby to bylo jednoduchy, zadny balickovaci systemy by nebyly potreba.
Jestli tomu dobře rozumím, tak žádný program není na pořád. To jsem měl vědět hned, než jsem ten počítač kupoval. To bych se na všechny počítače vybodnul. V tom případě nemělo cenu si počítač pořizovat. Měl jsem se vykašlal na celý počítač hned a místo používání počítače jsem si měl najít jiný způsob. Já potřebuji něco, na co se můžu spolehnout, že mi bude fungovat pořád nebo když se zkazí, můžu kdykoliv vyměnit a funguje dál. Prostě něco, na co se můžu spolehnout, že můžu kdykoliv použít. A ne něco, co mi může být kdykoliv znemožněné používat. Například jsem chtěl některé věci řešil pomocí počítače. K tomu bych potřeboval nějaké programy, které by to uměly. Pracně si zjistím, které programy umí to, co potřebuji, seženu je, naučím se s nimi zacházet, všechno nastavím, navrhnu a se vším si dám hodně práce. Budu ty programy potřebovat, protože všechno budu mít postavené na tom. Později, až mi přestane fungovat počítač, budu muset koupit nový. Stejný počítač už neseženu, už budou novější typy a proto operační systém, který mám, mi do toho nového počítače nemusí pasovat, kvůli podpory hardwaru. Proto budu muset vyměnit taky operační systém za nový. V novém operačním systému zase nebude možné rozchodit ty programy, které potřebuji a nepomůžou ani zdrojové kódy, ze kterých bych buď kompiloval nebo vyráběl balíky. Musel bych sehnat nové verze těch programů. Ale co když nové verze těch programů mi nebudou vyhovovat nebo dokonce nebudou existovat vůbec, protože budou ukončené. To bych byl v pytli, protože bych nemohl používat programy, na kterých bych byl závislý. Byl bych na nich závislý, protože bych měl všechno postavené na nich. Všechno, co jsem za celou dobu pracně postavil na počítačích, by šlo do .... Vymstilo by se mi to, že bych měl všechno postavené na počítačích.
V takovém případě, že programy nejsou na pořád, nemá cenu něco řešit pomoci počítačů a mít něco postavené na počítači. V tom případě budu muset zavrhnout dělat něco pomoci počítačů a pomocí softwarů. Budu muset s počítačem skončit. Budu si muset zavčasu najít za počítače náhradu. Něco, co bude umět to, co potřebuji a přitom je na to větší spolehnutí, než na počítač a software.
Majme príklad. Program Foo 1.0 vytvoril niekto v roku 1993. Používa knižnicu libbar-0.1.2. Potom vývoj programu Foo ukončil. Dnešná libbar má verziu 2.5.8 a má už dávno úplne iné API. Ty chceš nejakým spôsobom rozbehať program Foo 1.0 ale na tvojom systéme libbar-0.1.2 už nerozbeháš lebo používa registre ktoré boli len na 286-tkách. V tom prípade sa to naozaj nedá.Problém takového typu by se nemusel stát u programu, které nepoužívají žádnou knihovnu, ale mají všechny funkce, které používají, obsažené přímo v tom programu. Je to pravda?
Problém takového typu by se nemusel stát u programu, které nepoužívají žádnou knihovnu, ale mají všechny funkce, které používají, obsažené přímo v tom programu. Je to pravda?Fungují do té doby, dokud se zásadě neobmění pro ten program důležitá část v OS.
V každém případě OpenSource kód si můžeš upravit i za 20let a navíc si můžeš zkontrolovat jestli v něm není škodlivý kód. Nechci dělat chytrýho taky nejsem programátor ale tohle chápu. Problém bude spíše v nás!
Na linuxu (na aktuální verzi distribuce) je problém snadno použít 5 let starou verzi aplikace, která se mezitím vyvíjela. Můžu jí chtít použít protože obsahuje nějaké funkce, které v novější verzi nejsou, nebo z jiného důvodu. Stejně tak je problém snadno (kdyby stačilo znovu zkompilovat, tak je to ještě OK, ale narazíme na nekompatibilitu knihoven, tj. nutnost část aplikace přepsat) nainstalovat dvě verze téže aplikace najednou.To je pravda len čiastočne. Keď program používa knižnice, pri ktorých si autor dá záležať na spätnej kompatibilite, tak sa dá používať aj starý program. Napr. práve teraz som skúšal program gftp z Mandrake 10 (skompilované to bolo 18. januára 2004) a stále funguje aj keď mám všetky knižnice, ktoré používa, v najnovšej verzii (používa napr. GTK+2, zlib, pcre, libxml2, kopec X knižníc..., jediná špeciálna knižnica, ktorú to potrebuje je OpenSSL-0.9.7, ale asi mám nainštalovanú nejakú veľmi starú binárku, ktorá tú knižnicu potrebuje, takže mi to po rozbalení .rpm súboru funguje). Funguje mi aj gftp z Mandrake 8 (skompilované 27. apríla 2001). Tam je výrazne menej závislostí, špeciálna knižnica je tentoraz GTK 1, ale tú knižnicu mám nainštalovanú kvôli XMMS, takže aj tá verzia mi funguje po rozbalení balíka. Samozrejme je kopec knižníc, pri ktorých autorom vôbec nezáleží na spätnej kompatibilite a pri zmene API dokonca ani nezmenia verziu, takže je dosť veľký problém mať nainštalovaných viac verzií tej knižnice, ale také niečo sa (našťastie) pri používaných knižniciach stáva málokedy.
Jako problém (v některých případech) linuxu obecně vnímám to, že není definována nějaká základní skupina knihoven vč. jejich API, která by byla na všech distribucích dostupná. Samozřejmě to neznamená zamrznutí na aktuálních verzích, jen by v případě změn API musela zůstat zachována i ta stará verze jako nějaká vrstva kompatibility.
Linux ale takovou standardní množinu definovanou má - POSIX
To, že jiné, "běžnými programy" používané, knihovny mění svoje API už je jiná věc. Ale to není problém linuxu, ale autorů té knihovny a je to na platformě nezávislý problém. I linux umožňuje statické linkování nebo použití vlastních verzí dané knihovny, které jsou distribuovány s programem samotným jako se používá ve Windows.
To že Windows jsou na tom se zpětnou kompatabilitou mnohem lépe než linux neni žádný veřejný tajemství1 a je to taky jeden z hlavních důvodů, proč pro linux neexistuje spousta komerčního SW. Otázka ale je, jestli to při stylu vývoje linuxu jde dělat stejně a zda to vůbec chceme.
1) Vzpomínám si dokonce, jak jsem někdy v roce 2007 pro lazení školního programu na SOJe používal debuger z roku 1987! Binárku z roku 1987!!!
No kompatibilita na nějaké základní úrovni tam je, ale nepřešel jsem z win7 na winXP kvůli hrám jen tak bezdůvodně, na win7 jich spousta nefungovala ani v "režimu kompatibility"
Problém takového typu by se nemusel stát u programu, které nepoužívají žádnou knihovnu, ale mají všechny funkce, které používají, obsažené přímo v tom programu. Je to pravda?Vobec nie. Co ak libbar-0.1.2 obsahovala zapis udajov programu Foo na 5.25" disketu. Dneska sa uz diskety ani nepouzivaju. Keby bol program skompilovany staticky, resp. ten program by si riesil zapisovanie na 5.25" disketu po svojom, dnes uz by to nefungovalo vobec. A tu pekne vydno vyhody dynamickeho linkovania. libbar dajme tomu obsahuje jedinu funkciu a to ZapisDataProgramuFooNaDisketu. Dnes po 20 rokoch staci napisat "falosnu libbar" kde bude funkcia ZapisDataProgramuFooNaDisketu ale naprogramujes to tak aby tie data ulozil na disk alebo na usb kluc. Potom by teoreticky nebolo treba prekompilovat program Foo lebo on len vola tu funkciu a je mu jedno co sa tam s tym deje. Inak nic nie je vecne, to vedel uz Dzingischan. Povedz o aky problem ide, mozno poradime konkretne. Ak by som napr. robil casovu schranku tak pocitac je fakt nevhodny. Ziaden bezny pocitac 200 rokov nevydrzi. Pozri sa ale na sondu Voyager. Vypustili ju v roku 1977 a po 33 rokoch ten pocitac stale funguje. A softver na nom menili uz mnoho krat.
Tiskni
Sdílej: