Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
A jak získám ten fulltext?
Navíc, chtěl jsem teď vypnout integrovanou zvukovou kartu v BIOSU, aby se to nemydlilo s externí zvukovou kartou, ale prohledal jsem celý BIOS a o zvukových zařízení a podobných věcech je tam pendrek, žádná taková položka tam není, narozdíl od mého stolního počítače.
Za celou dobu, od toho, co mi všechno fungovalo, až po nové zapnutí počítače, a i potom, jsem USB zvukovou kartu neodpojoval. I teď je připojená. Nepřetržitě připojená.
V okně Ovládání hlasitosti nemám čudlík "obnovit seznam". Jenom dole mám čudlík "zobrazit" a ikdyž ho na kartě vstup nastavím, aby zobrazoval všechny vstupní zařízení, nepomůže to. Podobně taky na kartě výstup. Nepomůže mi ani když dám zobrazit všechno. Externí zvuková karta se neobjevuje, jenom intergrovaná.
Nepříjde mi dobré, kdybych musel před vypnutím notebooku zvukovou kartu z USB vytáhnout a po zapnutí notebooku tu zvukovou kartu znovu zastrčit. To bych tu zvukovou kartu musel vytahovat a zastrkávat pořád. Protože já ten notebook používám často a pokaždé ho používám pro zpracování zvuku, nic jiného na tom notebooku skoro nedělám.
Zkusil jsem tu zvukovou kartu ovládnout pomoci příkazu alsamixer a když jsem přitom použil F4 pro capture, není žádná páčka, ale jenom nápis This sound device does not have any capture controls. Zdá se mi divné, kdyby tato karta, nebo vůbec některé zvukové karty nedovolovaly ovládat hlasitost vstupu. Ovládání hlasitosti vstupu a výstupu je přece softwarová záležitost, je to věc správce zvuku (jako je KMix, pulseaudio, alsamixer a podobně).
Další zjištění: Zkoušel jsem nahrávat do Audacity ze vstupu zvukové karty USB. Když na PulseAudiu v okně Ovládání hlasitosti hýbu páčkama hlasitosti vstupu USB zvukové karty, má to na to vliv, jak nahlas to v Audacity nahrává, hlasitost můžu měnit. V okně Ovládání hlasitosti pod páčkama ovládání vstupu USB zvukové karty je dokonce i proužek, ve kterém se pohybuje pásek podle zvuku. Když s těmi páčkami hýbu a měním hlasitost, tak je to dokonce na tom proužku vidět. Když jsem si nahrávku z Audacity poslechl, opravdu tam byla zvýšená a snížená hlasitost, přesně, jak jsem to dělal, takže fungovalo to. Potom jsem Audacity ukončil. Stále ještě páčky pro vstup do zvukové karty USB fungují, sice nic neslyším, ale stále to vidím na tom proužku. Stačí ale pustit Qjackctl a ten proužek v tom okně Ovládání hlasitosti pod páčkama pro vstup zvukové karty USB zatuhne někde uprostřed a už ty páčky na něj nemají vliv. Ještě dříve, než zapnu Jack. Když jsem spustil Jack a provedl propojení, zvuk slyším a přesvědčil jsem se, že v okně Ovládání hlasitosti páčky pro úroveň vstupu USB karty nic nedělají, ikdyž s nimi hýbu jak chci, hraje pořád stejně nahlas.
Další věc: Nepomáhá mi ani příkaz alsamixer, ani alsymixer -c0. Když pomoci F6 vyberu USB zvukovou kartu, a potom pomoci F4 zobrazím vstup, zase nemám žádnou páčku, jenom nápis This sound device does not have any capture controls. A to ikdyž nemám zapnutý ani Jack, ani Qjackctl. Dokonce ikdyž ovládání hlasitosti vstupu pro zvukovou kartu funguje pomoci Pulseaudio-Ovládání hlasitosti, a ikdyž se správná funkce těch páček projevuje i při nahrávání v Audacity. Tak v Alsamixeru stále nejsou ty páčky u vstupu, jenom ten nápis.
Nemůžu si pomoct, ale někde bude softwarová vada.
cat /proc/asound/cardsmi píše:
0 [Intel ]:HDA-Intel - HDA Intel HDA Intel at 0xf0700000 irg 22 1 [default ]: USB-Audio _ USB CODEC Burr-Brown from TI USB Audio CODEC at usb-0000:00.1d.0-1,full sPomohlo by, když do /etc/modprobe.d/alsa-base.conf nakonec souboru připíšu
options hw: default index=0 options hw: Intel index=1Nebo to nemám dělat, protože by to bylo na škodu?
Tiskni
Sdílej: