Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
Vaše otázka má několik rovin. 1) jsou moje programy ok a bez chyb? Třeba gentoo a glsa-check tohle nějak řeší. K tomu patří aktuálnost programového vybavení. 2) Selinux, grsecurity, AppArmor řeší aplikační úroveň. 3) Snort a psad zajišťují ochranu z pohledu síťového provozu.
Co takhle ... Debian security FAQ a Securing Debian Manual? A pro Váš eminentní zájem ještě 11.4 Forensic analysis ... když už někdo sleduje, kde se čte jaká klávesa, tak se musel probourat skrze hodně vrstev.
Pak je jen otázkou času, kdy se něco podobného stane znova. To je obecně problém všech distribucí, které místo korektního přístupu (rolling updates) dávají přednost amatérskému patchování a backportování. Ddodávají tak svým uživatelům zastaralý software plný chyb, „obohacený“ o chyby správců balíčků.
Tvá odpověď racionálními argumenty příliš neoplývá. Můj komentář obsahuje aspoň odkaz, který vcelku jasně ilustruje, kam může vést údržba fosilních balíčků prováděná amatéry. Ty jen tvrdíš cosi o demagogii nebo náboženství, ale nějak jsi zapomněl vysvětlit, proč má být kritika Debianu demagogie či náboženství.
Nikde nepíšu o jediné správné cestě. Vždy je víc alternativ. Linuxová distribuce spravovaná amatéry nemá jinou volbu než rolling updates, nechce-li dopadnout tak špatně jako Debian. Nicméně na světě existuje spousta jiných řešení, jiných přístupů k věci, které dobře fungují. Příkladem může být OpenSolaris. OS/Net se přeloží jako jeden velký kus kódu a je tam vše od kernelu (UTS) přes šifrovací knihovny až po shell a základní userspace. I to je jedna z možných cest. Nejsou tam ani rolling updates, ani bleeding edge balíčky. Nicméně všechno, co tam je, spravuje tým odborníků a podléhá to důsledné kontrole.
Tvá odpověď racionálními argumenty příliš neoplývá.Zatímco tvá určitě ano.
nějak jsi zapomněl vysvětlit, proč má být kritika Debianu demagogie či náboženství.To jsem nikdy netvrdil. A ty si vážně myslíš, že to, co jsi předvedl mělo něco společného s kritikou?
Jediny zpusob jak ochranit medium je zašifrovat ho.A tím ho ochránit i před nabootováním z biosu :).
Pokud má člověk přístup k fyzickému železu, tak už je skoro jedno, jestli je tam linux nebo něco jiného. A pak tato možnost z hlediska otázky tazatele není varianotu odpovědi.
Pokud má člověk přístup k fyzickému železu, tak už je skoro jedno, jestli je tam linux nebo něco jiného.Jen pokud bereš bezpečnost jako booleovskou hodnotu.
A pak tato možnost z hlediska otázky tazatele není varianotu odpovědi.Tazatel se trápí tím, že jde rootovské heslo lehce softwarově změnit... při tomhle řešení se eliminuje zranitelnost disku proti změně dat. Jiné zranitelnosti zůstávají, ale flashka se dá nosit u sebe a do hardware se každý nepouští.
Já vidim ten povzdech autora, že jde heslo roota změnit, tak, že toho musí řešit dost, nejen ono nejdůležitější heslo.
Když se tu zmiňují hw keyloggery, tak se pravděpodobně riziko "hw nákazy" bere v úvahu.
Tak u nás ve firmě se takové legrácky taky dělají. Jsou to neškodné věcičky, jako když někdo nezamkne PC a odejde, tak od něj někdo pošle mail, že např. se mu narodila dcerka a že zítra zve na oslavu, atd. To je neškodné, pobaví to a lidi to naučí zamykat PC.Preferuji minimalistické
rm -ri ~
Heslo roota může změnit jednoduše přes live distro a chroot, ale to bys rychle zjistil, jelikož by Ti Tvé původní nefungovalo a to by již byl první znak něčeho.…A zjištuj že při každém přihlášení nejede ssh.Jak má roota (třeba tím chrootem z jiného systému), tak může spustit knockd, který mu bude to SSH otevírat, a modifikovat
/usr/bin/ps
tak, aby toho port knocking démona neukazovalo. Nebo může integrovat zadní vrátka do libovolné služby, která tam běží.
Ale zpomalujeDneska už procesory zvládnou šifrovat mnohonásobně rychleji, než je rychlost disku.
A co virtualizovat a sdílet disky přes nfs apod.? A přístup jen do virtuálu od "cizích"?
VPN klient v současnosti mívá dost často takové nastavení, politiku, že omezuje přístup z LAN.
Mánie virtualizovat možná je, ale ono to bez toho někdy nejde.Jasně, a všechny ty roky předtím než náš vmware spasil jsme lezli po stromech. Vzbuď se, člověče, zahoď virtuály a nastav si pořádně směrování.
>>> Za mych mladych let si clovek nastavil poradny heslo, updatoval system, vypinal zbytecny demony a bylo to.
tak je to asi taky na prd proto ze muj pc musi byt pristupny. Coz treba kdyz sem mel windows tak to nebyl problem v tom sem se vyznal a dokazal si byt jisty ze nikdo nespehuje neloguje a pod.,Jak jste to dokazal? Orientoval jste se v tom mnozstvi programu typu "svchost.exe" ? Mne osobne prijde linux mnohem prehlednejsi (pravda, pouzivam slackware) rozhodne rozpoznam cokoliv ciziho staci htop.. a kdyby to hrabalo na klavesnici nebo treba by to odposlouchavalo apod.. porad to vidim, staci lsof nebo netstat..
Jak jste to dokazal?To by mě taky zajímalo, minimálně si jako paranoik nikdy nemůžu být jistý, že tam MS nemá zadní vrátka.
rozhodne rozpoznam cokoliv ciziho staci htop.. a kdyby to hrabalo na klavesnici nebo treba by to odposlouchavalo apod.. porad to vidim, staci lsof nebo netstat..Útočnice či útočník může tyto programy modifikovat (má-li roota).
Mne by zase zajímalo, pokud někomu M$ ty zdrojáky dá, jestli si to nechá pro sebe, jaké tam jsou díry = že to nikdo nepronese ven a nerozkecá.
Viz onen odkaz, má se jednat o FSB. Že dřív M$ někomu zdrojáky dával, to nemam zmapovaný přesně.
Tiskni
Sdílej: