Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Zdravím!
Mám problémy s výběrem filesystému pro externí diskové pole(to je možná silné slovo - prostě krabička na dva disky v konfiguraci JBOD), který používám převážně v Linuxu, ale párkrát za rok k tomu chci připojit i windows. Chtěl bych, aby tam každý uživatel měl automaticky práva pro čtení i zápis a když tam něco nakopíruje, aby to mohl jiný uživatel smazat. Tohle se dá udělat s XFS, ale bohužel se mi nepodařilo sehnat žádný ovladač pro Windows. Mám tam teď ext3, ale tam je zase problém, že při nakopírování na disk se automaticky nastaví práva 644, takze to pak pod jiným userem nemůžu smazat.
Jak se tedy dívám na jednotlivá řešení:
FAT32 - neberu kvůli tomu, že neumí velké soubory
NTFS - disky mají být primárně použity v Linuxu a tam můžou nastat problémy s NTFS, takže nebrat
EXT2/3 - existují ovladače pro windows, ale nebaví mě neustále měnit práva k souborům pokaždé, když tam něco nakopíruju. Dá se nějak automaticky nastavit, aby se tam vše ukládalo s právy 666?
XFS - bohuzel jsem nesehnal ovladace pro windows, jinak bych bral tento FS
Na jednom z těch disků mám malou partition, kam případně nahrávám ovladače pro připojení ve windows, takže optimálně nějaký FS, kde bude stačit spustit jeden soubor a disky se připojí
Napadá vás nějaké řešení tohoto problému?
Díky
Řešení dotazu:
Reseni s VirtualBoxem jsem taky nasel, ale to uz mi prijde dost komplikovane. Ve zkratce mi jde o to, ze vetsinu roku mam ten disk pripojeny ke svemu Linuxovemu PC(kde je vic uzivatelu) a pouzivam ho na ukladani dat a zalohy. Cas od casu ale jedu nekam pryc, kde ty data potrebuju a je tam nejake nezname PC s Windows a ja se k tem datum z nej potrebuju dostat. Ted to resim ovladacem ext2ifs, ktery je na NTFS partition jednoho z tech disku. Tohle reseni by mi vyhovovalo, ale jsou zde problemy s temi pravy na ext3, kdyz ho mam doma. Myslel jsem treba, ze mi zde nekdo poradi jiny filesystem, ktery neznam a ktery by splnoval me pozadavky.
P.S. Vubec nepochopim jak je mozne, ze po tech letech co je XFS na svete jeste neni windows ovladac.
Encryption Algorithm: AES Primary Key Size: 256 bits Secondary Key Size (XTS Mode): 256 bits Block Size: 128 bits Mode of Operation: XTS PKCS-5 PRF: HMAC-RIPEMD-160Zkopírování 1,5 GB souboru: 43 s LUKS+ext3, 34 s TrueCrypt+NTFS. V čem je kombinace LUKS+ext3 určitě lepší je vytížení CPU, protože vystačí s jedním jádrem. TrueCrypt a ntfs3-g využívá obě dvě.
Na Ext3 jsem nasel do windows 2 ruzne ovladace - ext2fsd a ext2ifs a vzdycky alespon jeden fungoval. Ja bych chtel co nejlepsi parametry pri praci v Linuxu a kdyz to parkrat do roka budu muset pripojit k windows, tak aby to alespon nejak fungovalo.
Cekal jsem, ze tenhle problem(ktery urcite uz resily stovky lidi) bude mit nejake elegantni reseni:/ NTFS se docela bojim a taky obcas kopiruju stovky GB najednou a pritom potrebuju pocitac pouzivat...
Kazdopadne diky vsem za rady. Na jeden disk dam XFS a na druhy NTFS a co bude potreba ve widlich budu synchronizovat
a kdyz to parkrat do roka budu muset pripojit k windows, tak aby to alespon nejak fungovalo.A nebo to rozesralo k nepoznání.
Cekal jsem, ze tenhle problem(ktery urcite uz resily stovky lidi) bude mit nejake elegantni reseniMá, a sice síťový disk. Buď přes sambu nebo obyčejné (S)FTP.
Na jeden disk dam XFS a na druhy NTFS a co bude potreba ve widlich budu synchronizovatNezapomeňte zálohovat ;)
co tahle šilenost
já teda mám momentálně ext3 na obou exterákách a nějak sem si nevšiml že bych nemohl zapisovat či mazat z win..nic jsem neupravoval..ikdyž je fakt že většinou jen čtu..budu muset pak vyzkoušet jak ve win tak někde na nějakým cizím distru a userovi :)
ale upozorňuju že jsem to nezkoušel ani nepoužívám používám sice ext3 ale nic jsem neměnil..ve voknech mi vše jede i bez toho a v linuxu momentálňe nevim..zapisuju jen u sebe..a jinde většinou jen čtu z disku
Tohle se zda resi to ACL, ktere jsem doted neznalŘeší/neřeší. Pokud nějaký program nastaví na souboru násilně špatnou masku, tak budete mít stejně práva jen pro čtení.
Tak to je hodně ujetá blbost :D. FAT32 se používá kvůli jednoduchosti a nemá to co dělat s kompatibilitou newin strojůNe, není. Má to co dělat s kompatibilitou s Win stroji, protože Win neumí nic jiného než FAT (a NTFS). Systém FAT se svými FAT (míněno tabulkami) moc jednoduchý není a robustní už vůbec..
To se nevylučuje s "mít štěstí".Tj. pokud máte štěstí tak to funguje.Pokud vím z vlastních zkušeností a ze zkušeností jiných, tak s NTFS (ntfs-3g) nejsou pod linuchem sebemenší problémy nejméně několik let.
/dev/sdb1 /mnt/shared ext3 noatime,umask=000 0 2
Pokud se nemá připojovat automaticky, tak bych přidal ještě parametry user,noauto
Tiskni
Sdílej: