Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
Jak zmenšit diskový oddíl, aniž by se mi z něj něco smazalo?V Mandrivě máš "diskdrake", který umí změnit velikost oddílu, aniž by mazal data. Ale bez zálohy dat nikdy do disků nezasahuji. Jistota je jistota.
Jak instalovat druhý operační systém do vzniklé prázdné části disku.Konkrétní postup se bude lišit výběrem systému. Pokud dalším systémem myslíš nějakou linuxovou distribuci, tak si v "diskdrake" vytvoř na vzniklém volném místě oddíl, který pak určíš jako cílový pro instalaci. Swap a home můžeš použít stávající. Uživatele ale musíš pojmenovat jinak, aby nebyly použity uživatelské adresáže z Mandivy.
Na co si dát pozor, abych si nepřepsal a nesmazal něco z ostatních oddílů diskuNesmíš je označit k formátování
taky abych nepoškodil zaváděč Linuxu, který už mám?Pokud budeš instalovat linuxovou distribuci, přepíše ti stávající grub svojim a Mandrivu ti přidá jako jednu z položek bootovacího menu.
linuxový oddíl lze zmenšit pouze když není používán tudíž z nějaké live distribuce např přímo live gparted a tam lze pohodlně a bezpečně zmenšit či zvětšit daný oddíl..Často to lze provést i z instalátoru dané nové instalované distribuce ale je to občas krajně nebezpečné jak jsem se sám přesvědčil..Pokud jde o samotnou instalaci, ta je pak bezproblémová. Většina nových dister umožnňuje při instalaci přeskočit instalaci zavaděče, který už na disku máš a tak lze pak ručně přidat danou novou položku do Grubu v tvém případě v Mandrivě..tímto způsobem to provádím alespoň já..momentálně si pouze nejsem jist zda např, ubuntu umožňuje přeskočit instalaci grubu, jinak fedora crunchbang a snad i debian to v instalaci preskočit šlo snad nekecám
Mate-li obavu o ztratu dat a presne nevite co a jak bude nejlepe pouzit dalsi HDD. Ten prvni odpojite a po nainstaleni je budete prepinat na urovni BIOSu a pozdeji pridate do boot menu prvniho disku polozku k zavedeni z disku druheho.
To bych ale musel rozebrat počítač, abych do něj mohl strčit další disk, a to se mi nechce. A z externího disku můj počítač bootovat asi neumí, protože v BIOSU v bootovacím pořadí nemám nikde položku USB. Jinak bych koupil pro to svoje zkoušení externí disk a bylo by to vyřešené. Základní desku mám MSI K9AG Neo.Mate-li obavu o ztratu dat a presne nevite co a jak bude nejlepe pouzit dalsi HDD.
VBoxManage modifyvm jméno-virtuálního-stroje -dvdpassthrough onHlásí to:
VirtualBox Command Line Management Interface Version 1.5.6_OSE (C) 2005-2008 innotek GmbH All rights reserved. [!] FAILED calling dvdDrive->SetPassthrough(strcmp(dvdpassthrough, "on") == 0) at line 3893! [!] Primary RC = 0x80070005 [!] Full error info present: true , basic error info present: true [!] Result Code = 0x80070005 [!] Text = The machine is not mutable (state is 2) [!] Component = Machine, Interface: IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [!] Callee = IDVDDrive, {d9bd101a-8079-4fb9-bad1-31bf32482b75} [!] FAILED calling machine->SaveSettings() at line 4409! [!] Primary RC = 0x80070005 [!] Full error info present: true , basic error info present: true [!] Result Code = 0x80070005 [!] Text = The machine is not mutable (state is 2) [!] Component = Machine, Interface: IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [!] Callee = IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [david@localhost ~]$Mám verzi VirtualBox 1.5.6_OSE.
Sdílet můj virtuální stroj taky neumí, ikdyž se pokouším nastavit sdílenou složku. Přídavky pro hosta nainstalovat nejdou, dají se nanejvýš stáhnout a při spuštění jejich instalace se nic nenainstaluje. To jsem zkoušel ve Virtual Boxu už: Mandriva Linux 2007.1, Mandriva Linux 2008.0, Ubuntu 8.04, Ubuntu 10.04 (tento operační systém mi ve virtuálním stroji ale nešel spustit), ReactOs.
Jediná možnost, jak z virtuálního stroje dostanu data do normálního počítače je uložit ty data z virtuálního stroje někam na internet, třeba na Ulož to a z internetu je stáhnout do normálního počítače. To není úplně nejlepší způsob.
Tiskni Sdílej: