Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Jak zmenšit diskový oddíl, aniž by se mi z něj něco smazalo?V Mandrivě máš "diskdrake", který umí změnit velikost oddílu, aniž by mazal data. Ale bez zálohy dat nikdy do disků nezasahuji. Jistota je jistota.
Jak instalovat druhý operační systém do vzniklé prázdné části disku.Konkrétní postup se bude lišit výběrem systému. Pokud dalším systémem myslíš nějakou linuxovou distribuci, tak si v "diskdrake" vytvoř na vzniklém volném místě oddíl, který pak určíš jako cílový pro instalaci. Swap a home můžeš použít stávající. Uživatele ale musíš pojmenovat jinak, aby nebyly použity uživatelské adresáže z Mandivy.
Na co si dát pozor, abych si nepřepsal a nesmazal něco z ostatních oddílů diskuNesmíš je označit k formátování
taky abych nepoškodil zaváděč Linuxu, který už mám?Pokud budeš instalovat linuxovou distribuci, přepíše ti stávající grub svojim a Mandrivu ti přidá jako jednu z položek bootovacího menu.
linuxový oddíl lze zmenšit pouze když není používán tudíž z nějaké live distribuce např přímo live gparted a tam lze pohodlně a bezpečně zmenšit či zvětšit daný oddíl..Často to lze provést i z instalátoru dané nové instalované distribuce ale je to občas krajně nebezpečné jak jsem se sám přesvědčil..Pokud jde o samotnou instalaci, ta je pak bezproblémová. Většina nových dister umožnňuje při instalaci přeskočit instalaci zavaděče, který už na disku máš a tak lze pak ručně přidat danou novou položku do Grubu v tvém případě v Mandrivě..tímto způsobem to provádím alespoň já..momentálně si pouze nejsem jist zda např, ubuntu umožňuje přeskočit instalaci grubu, jinak fedora crunchbang a snad i debian to v instalaci preskočit šlo snad nekecám
Mate-li obavu o ztratu dat a presne nevite co a jak bude nejlepe pouzit dalsi HDD. Ten prvni odpojite a po nainstaleni je budete prepinat na urovni BIOSu a pozdeji pridate do boot menu prvniho disku polozku k zavedeni z disku druheho.
To bych ale musel rozebrat počítač, abych do něj mohl strčit další disk, a to se mi nechce. A z externího disku můj počítač bootovat asi neumí, protože v BIOSU v bootovacím pořadí nemám nikde položku USB. Jinak bych koupil pro to svoje zkoušení externí disk a bylo by to vyřešené. Základní desku mám MSI K9AG Neo.Mate-li obavu o ztratu dat a presne nevite co a jak bude nejlepe pouzit dalsi HDD.
VBoxManage modifyvm jméno-virtuálního-stroje -dvdpassthrough onHlásí to:
VirtualBox Command Line Management Interface Version 1.5.6_OSE (C) 2005-2008 innotek GmbH All rights reserved. [!] FAILED calling dvdDrive->SetPassthrough(strcmp(dvdpassthrough, "on") == 0) at line 3893! [!] Primary RC = 0x80070005 [!] Full error info present: true , basic error info present: true [!] Result Code = 0x80070005 [!] Text = The machine is not mutable (state is 2) [!] Component = Machine, Interface: IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [!] Callee = IDVDDrive, {d9bd101a-8079-4fb9-bad1-31bf32482b75} [!] FAILED calling machine->SaveSettings() at line 4409! [!] Primary RC = 0x80070005 [!] Full error info present: true , basic error info present: true [!] Result Code = 0x80070005 [!] Text = The machine is not mutable (state is 2) [!] Component = Machine, Interface: IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [!] Callee = IMachine, {31f7169f-14da-4c55-8cb6-a3665186e35e} [david@localhost ~]$Mám verzi VirtualBox 1.5.6_OSE.
Sdílet můj virtuální stroj taky neumí, ikdyž se pokouším nastavit sdílenou složku. Přídavky pro hosta nainstalovat nejdou, dají se nanejvýš stáhnout a při spuštění jejich instalace se nic nenainstaluje. To jsem zkoušel ve Virtual Boxu už: Mandriva Linux 2007.1, Mandriva Linux 2008.0, Ubuntu 8.04, Ubuntu 10.04 (tento operační systém mi ve virtuálním stroji ale nešel spustit), ReactOs.
Jediná možnost, jak z virtuálního stroje dostanu data do normálního počítače je uložit ty data z virtuálního stroje někam na internet, třeba na Ulož to a z internetu je stáhnout do normálního počítače. To není úplně nejlepší způsob.
Tiskni Sdílej: