Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Řešení dotazu:
Co odebrat modul, znova ho nahrát a podívat se do dmesg nebo /var/log/messages, co tam je?
Kouzlo příkazu "rfkill unblock all" jsem už taky objevil ... v nouzi
lshw -c network
), jestli to tu wifikartu vůbec vidí. Pak bude jasný, jestli má smysl řešit to tady, nebo to hodit na krk servisu... *-network UNCLAIMED
description: Network
controller product: Broadcom
Corporation vendor: Broadcom Corporation
physical id: 0 bus
info: pci@0000:06:00.0
version: 01
width: 64 bits
clock: 33Mhz
capabilities: bus_master cap_list
configuration: latency=0
memory:92100000-92103fff
Já bych se toho příjazu rfkill nebál, měl jsem dobrej důvod se o něm výše zmínit, abych někomu usnadnil život ...
Tak po lopatě ...
$ man rfkill RFKILL(8) RFKILL(8) NAME rfkill - tool for enabling and disabling wireless devices SYNOPSIS rfkill [options] command OPTIONS --version Show the version of rfkill. COMMANDS help Show rfkill's built-in help text. event Listen for rfkill events and display them on stdout. list [type] List the current state of all available rfkill-using devices, or just all of the given type. block index|type Disable the device corresponding to the given index. type is one of "all", "wifi", "wlan", "blue‐ tooth", "uwb", "ultrawideband", "wimax", "wwan", "gps" or "fm". unblock index|type Enable the device corresponding to the given index. If the device is hard-blocked, e.g. via a hard‐ ware switch, it will remain unavailable though it is now soft-unblocked. AUTHORS rfkill was originally written by Johannes Berg <johannes@sipsolutions.net> and Marcel Holtmann <mar‐ cel@holtmann.org>. This manual page was written by Darren Salt <linux@youmustbejoking.demon.co.uk>, for the Debian project (and may be used by others). July 10, 2009 RFKILL(8)Někdy je fakt dřina pomáhat ....
Ok, tak zkus dodat výpisy příkazů "ip li" ... jestli je link up.
lip ip
vypsal nasledujici:
1: lo: loop back,u p,lower up mtu 16436 qdisc noqueue state UNKNOWN
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
2: eth0: BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN qlen 1000
link/ether 1c:c1:de:a0:c4:14 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: pan0: BROADCAST,MULTICAST mtu 1500 qdisc noop state DOWN
link/ether 16:8e:77:b1:1b:4b brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
Pokud je eth0 wifina, vypíše něco iwconfig? A pak i "iwlist eth0 scan"?
Přijde mi, že jste nenapsal, co nešlo, nepopsal, v jaké fázi to padlo.
Princip je ten, že máte modul pro hardware, je síťový interfejs, nějak mu předáte parametry konfigurace, nastavíte linkovou vrstvu a pak uděláte IP konfiguraci.
Tiskni
Sdílej: