Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Failure to have matching PTR and A records can cause loss of Internet services similar to not being registered in the DNS at all.Ale co si pod tím představit? Můžete mi to prosím někdo přiblížit? Moc děkuji...
Pokud doméně PTR záznam chybí, jak se to může projevovat - může to mít vliv na to, že se stránky pomalu načítají nebo se občas nenačtou vůbec?Ze by se to projevovalo takto, nevim a ze by se kvuli chybejicimu reverzu nenacitaly prislusne stranky mi prijde zvlastni, web server pouziva rev. zaznam jen pro logy a ani tam to nepotrebuje nezbytne.
Problem s chybejicim rev. zaznamem maji spis mailove sluzby.
.cz
vím jenom o jedné doméně, která má správně nastavené DNS, tak to na funkčnost v praxi moc vliv nemá. Možná ti mailservery přidají pár bodíků při kontrole na spam.
Ale stejně je to prasárna, protože tím porušuješ RFC…
Make sure your PTR and A records match. (…) Failure to have matching PTR and A records can cause loss of Internet services similar to not being registered in the DNS at all.
nic.cz. 1800 IN AAAA 2001:1488:0:3::2 2.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.3.0.0.0.0.0.0.0.8.8.4.1.1.0.0.2.ip6.arpa. 18000 IN PTR www.nic.cz.
Make sure your PTR and A records match. (…)Vždycky jsem si to vakládal tak, že pro:
2.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.3.0.0.0.0.0.0.0.8.8.4.1.1.0.0.2.ip6.arpa. 18000 IN PTR www.nic.cz.
musí www.nic.cz
směřovat zpět na 2001:1488:0:3::2
. Takhle to implementují třeba některé mailservery v rámci pokusů o detekci SPAMu. A ani tohle občas i u vekých ISP není nastaveno správně.
Vždyť jinak by to nedávalo smysl - na jednu IP adresu může směřovat hromada A záznamů, ale k jedné IP adrese přísluší jen jeden PTR. To jako myslíš, že "legální" by bylo mít pro jednu IP adresu jen jeden A záznam, a ostatní by se měly řešit přes CNAME?
k jedné IP adrese přísluší jen jeden PTRTo se píše kde?
ping
na stejnou IP se pokaždé náhodně zobrazoval jiný hostname. Téměř jistě by takové nastavení vedlo ke zmatení některých mailserverů, co PTR kontrolují. Možná je to chyba na jejich straně, ale když váš zákazník chce, aby mu maily chodily i k ignorantům, co si to neopraví...
Nevidím v tom ani praktický smysl, mít k IP adrese v PTR záznamu všechny "ekvivalentní" A. Třeba když mám http virtualhosty, na jedné IP třeba 200 domén nasměrovaných přes A záznamy, to mám mít všechny v PTR? Nebo všecny řešit přes CNAME (jsou DNS serevery, co s tím mají za určitých okolností problém)?
traceroute
– co vám řekne několik IP adres proti tomu, když vidíte, co a kde je v síti vašeho ISP, kdy už jste v NIXu atd.
Tiskni
Sdílej: