Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
jaké distro? Pulseaudio nebo Alsa?
např Arch každý instaluje v základu Alsu a ta pod archem vše resampluje na 48khz..dá se to ovšem nějak přenastavit ovšem i tak to pak vše resampluje na jednu výchozí frekvenci..Pulseaudio se dá nastavit ještě lehčeji co se týče resamplingu při mixování zdrojů signálu.
Další možnost je vyprdnout se na mixování a resampling..to pak nelze pustit více jak jeden zdroj signálu (pokud tedy nemá zvukovka HW mixing -např audigy2 (interni hw mix na 48khz) ) . Na této možnosti jsem dlouho jel a dá se na to zvyknout...do zvukovky jde pak čistý mixerem nezmršený signál..To bych asi zkusil jako první pro porovnání zvuku s foobarem, který defakto umí obcházet windows mixer a přistupovat na HW přímo pokud se tak nastaví.
obejití dmixu Alsy a volbu zvukové karty jsem jednoduše nastavoval v ~/.asoundrc (bude fungovat pokud nejedeš na Pulseaudiu) :
pcm.!default{
type hw
card 0
}
ctl.!default{
type hw
card 0
}
Aby jsi nechal zvukovku pracovat ve svém max režimu, musel by jsi vše resamplovat na 192khz což při lepším resamp. algoritmu slušně vytěžuje CPU ( u mě resamp na 48khz 16bit best-sync cca 30% CPU core2 duo T5500 1.66ghz, medium-sync neco kolem 10%)
alsamixer
bez parametrů hodil chybovou hlášku. a zvuk nebyl vůbec.
Takže jestli to chápu, tak máš PA, protože s ALSA to nešlo?
V tom případě bych nastavil, aby zvukovky dostávali pořád stejné číslo, přičemž ta „hlavní“ měla 0. To se dá udělat v /etc/modprobe.d/. Vytvoř v něm soubor sound.conf, který u mě například vypadá takto:
alias snd-card-0 snd-ice1724 alias sound-slot-0 snd-ice1724 alias snd-card-1 snd-hda-intel alias sound-slot-1 snd-hda-intel
Karta 0 by měla jít sama od sebe jako default. Pokud to stále nepůjde, tak zkus vytvořit ~/.asoundrc nebo /etc/asound.conf obsahující něco takového (uvařeno z vody):
pcm.!default { card 0 }
jen dodám že zjistí zda to zabralo a jak jsou karty indexovány když se mrkne
cat /proc/asoud/cardX/id
kde X je číslo karty, které je nastaveno výše dle aliasu a které musí sedět v asoudrc pokud není id 0.
při přehrávání lze pak zjistit formát výstupu co jde na kartu (pokud ne tak zkusit jiný pcm1p či sub1 atd :
cat /proc/asound/cardX/pcm0p/sub0/hw_params
aplay -l **** List of PLAYBACK Hardware Devices **** card 1: NVidia [HDA NVidia], device 0: ALC883 Analog [ALC883 Analog] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 1: NVidia [HDA NVidia], device 1: ALC883 Digital [ALC883 Digital] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 2: ST [Xonar ST], device 0: Multichannel [Multichannel] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 2: ST [Xonar ST], device 1: Digital [Digital] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0presunování zkusím znovu ale jak jsem psal už dříve, zkoušel jsem s tím šoupat a nepomohlo. card 0 neexistuje ted nejdříve ještě řeším latexovou věc.
/etc/pulse/daemon.conf(opensuse nevim), kde jde hlavně o parametry :
default-sample-format = s16le default-sample-rate = 48000 default-sample-channels = 2 resample-method = src-sinc-medium-qualitymusíš na začátku oddělat
;ten znamená že je to zakomentované
pulseaudio --dump-resample-methods
popř pokud chceš zlikvidovat pulse, pouštět to přes alsu (ale její dmix taky resampluje pokud ho neobejdeš viz .asoundrc) tak na to běž tak jak ti tu radí níže
totiž výše..zapomněl jsem že se to tu řadí jinak ty příspěvky
pulseaudio --dump-resample-method src-sinc-best-quality src-sinc-medium-quality src-sinc-fastest src-zero-order-hold src-linear trivial speex-float-0 speex-float-1 speex-float-2 speex-float-3 speex-float-4 speex-float-5 speex-float-6 speex-float-7 speex-float-8 speex-float-9 speex-float-10 speex-fixed-0 speex-fixed-1 speex-fixed-2 speex-fixed-3 speex-fixed-4 speex-fixed-5 speex-fixed-6 speex-fixed-7 speex-fixed-8 speex-fixed-9 speex-fixed-10 ffmpeg auto copy peaksžádné konkrétní frekvence tu nejsou. ale jinka díky, jak budu mít trochu času zkusí to projít.
tam nejsou frekvence ale resampling metody které tvé pulseaudio podporuje.. nejlepší jsou src-sinc-best-quality nebo asi i ten speex-float-10 ale dost to vytezuje takze ja uzivam src-sinc-medium-quality
resampling na danou frekvenci: nastavis jakou chces v tom konfigu viz vyse
Tiskni
Sdílej: