Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Nainstaluješ systém.
Spustíš program a když dostaneš hlášku, že chybí knihovna xy (což se zase TAK často nestává)
Nainstaluješ balíček, který se tváří, že by ji mohl obsahovat
dá se to docela odhadnout kde a co.
obecně se doporučuje nešetřit na skupině 'l' (libs), předejdeš tam 99% problémů.
na další soft jsem začal používat swaret je to nástroj podobnej apt-get (zdůrazňuji: jenom podobnej), fachá asi takhle:
# swaret --install gaimkoukne na servery, stáhne, naistaluje, koukne na závislé balíčky a řekne ti, který to jsou (zatím automaticky neinstaluje a nestahuje).
pokud dáš při instalaci volbu newbie/menu, tak se ke každé skupině balíčků nainstalují ty "povinné" a tím pádem se nemusíš bát situace, že by to po instalaci nejelo....
podle mě je to, že slack je odkázanej na editaci konfiguráků bohapustá pověra. slackware má několik výbornejch grafickejch utilitek (grafickejch asi jako mc
- v konzoli), který si na něc nehrajou, jsou ďábelsky rychlý a dělaj přesně to, co po ních člověk chce.
se slackwarem dělám zatím jenom chvíli (asi 2 měsíce), ale řekl bych, že je po těch všech RH výraznej skok dopředu....
a právě proto, že ho mám tak krátce, budu rád za doplnění někoho zkušenějšího.
Jáchym
upgrate buď nově naistalovat (v tom případě lze udělat konfigurák pomocí tagů, ve kterém nadefinuješ co chceš naistalovat a můžeš to používat pořád dokola)
nebo od verze 9.0 lze upratovat z CDčka, anižbys musel celý systém přeintalovávat (viz penguin.cz)
nebo viz qwert.cz - vycházej pravidelné aktualizace různých částí systému a je tam nepostradatelný překlad slackwarebook
nebo
# swaret --upgrade -a Upgrade all installed Packages (auto)jak to pozná nevím (fachá to a to mi ke štěstí stačí) více na stránce swaretu (zmíněné výše).
podobných projektů pro slackware je víc a něco se dá dočíst v článkuIndian na GNU/Linux Users Group
Jáchym
ldd `which jmeno_programu`
v kombinaci s grep co_mi_chybi MANIFEST
(samozrejme pote co si ten manifest nekde rozbalim).
Tiskni
Sdílej: