Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Výběr balíků si chci připravovat na počítači, na kterém jde internetTo je nesmysl, seznam připravte ho na tom počítači, kam ty aplikace chcete nainstalovat.
Co kdybych na počítači, na kterém je internet, dočasně ukradl z disku část místa, tam nachvíli nainstaloval ten druhý linux, stáhnul programy s automatickým řešením závislostí a vypálil na něm? Ale je riziko, že při zmenšování diskového oddílu se mi můžou smazat data a při instalování toho druhého Linuxu, že si poškodím zaváděč původního Linuxu nebo dokonce celý původní Linux. Jak se vyhnot těm všem škodám? A je tento postup vhodný?
Ke splnění toho požadavku bych mohl použít i Virtualbox, ale na to můžu zapomenout, protože mi do něj nejde nainstalovat ani Mandrivalinux 2010.1, ani Ubuntu 10.04. Mám to vyzkoušené. Například Mandrivalinux 2008.0, 2007.1, ReactOs, starší Ubuntu, mi ve Virtualboxu šly instalovat, ale to mi teď nepomůže.
yumdownloader --resolve --urls package1 package2 …Dostanete seznam souborů, které stáhnete
wget
em a přenesete na daný počítač. Pro Ubuntu si snad postup, jak získat seznam balíčků i se závislostmi, vygooglíte sám.
apt
(Ubuntu) máte návod např. zde: Using APT Offline: Using APT and wget.
Jak může umět ten druhý počítač, který je bez internetu, vygenerovat skript pro balíky, které nezná nebo seznam balíků které nezná? Opravdu je něco takového možné? Tyto balíky ten počítač nikdy ani neviděl, protože v něm nikdy nebyly uložené, ani přidané jejich zdroje. Jediné balíky, které ten počítač zatím zná, jsou ty, které jsou na DVD Linuxu.
#!/bin/bash #wget -c ftp://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/updates/* #rsync -av --progress rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/updates/ /mnt/data2/main_updates/ #rsync -av --progress rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/main/backports/ /mnt/data2/main_backports/ rsync -av --progress rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/nonfree/release/ /mnt/data2/nonfree/ rsync -av --progress rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/nonfree/updates/ /mnt/data2/nonfree_updates/ rsync -av --progress rsync://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/2008.1/i586/media/nonfree/backports/ /mnt/data2/nonfree_backports/Pak přijdu k PC, strčím tam externí harddisk a instaluji...
Tiskni
Sdílej: