abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | Zajímavý projekt

    Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Zajímavý software

    Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | IT novinky

    Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 08:22 | Bezpečnostní upozornění

    V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.

    Max | Komentářů: 6
    včera 05:22 | Zajímavý článek

    Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.6. 16:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.6. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    16.6. 11:44 | Komunita

    Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1929 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: gui pro samba acl

    1.11.2010 20:05 kuda
    gui pro samba acl
    Přečteno: 613×
    Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli nekdo nevi o nejake klikacce na editaci acl na samba share-ech (a sub-share-ech), zkousel jsem win.explorer s ne moc velikym uspechem, jedna se mi o to, ze kdyz sambu casem predam "dale", tak aby i bfu dokazal priradit pripadny prava (bez znalosti chmod,chown,setfacl apod.) a bez nutnosti root-pristupu na server, predem diky k.

    Odpovědi

    1.11.2010 20:38 Carth_Onasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    V Mandrive se na nastaveni Samby pouziva MMC, muzes to nainstalovat i na jine distribuce link.
    1.11.2010 20:52 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    Pokud chcete z Widnows nastavovat práva na sdíleních na Sambě, měl by k tomu stačit vestavěný dialog pro nastavování práv ve Windows, Samba ACL mapuje na tahle práva.
    1.11.2010 23:51 kuda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    tzn. prihlasit se jako root ci ntadmin ci tak neco >> dale otevrit panel "vlastnosti" danyho sdileni (ci podadresare) a tam to v karte "zabezpeceni" resit ?? zkousel jsem postupovat podle wiki samba, prava vidim tak, jak jsem je nastavil na serveru, ale treba zmenit vlastnika ci pridat ci ubrat nejaky prava se mi nikdy nejak nepodarilo (prava naklikam, ale po potvrzeni a znovuotevreni "vlastnosti" neodpovidaji prava tomu, co jsem nastavil, na serveru (z pohledu linuxu) se prava nekdy zmeni, jindy zase ne), tak jsem rezignoval a zatim vse resim v cmd .... muzu prihodit konfigy, nemam ted u sebe .... doufam, ze mi nechybi nejaka "banalita" v smb.conf, mozna zkusim i ono doporucene MMC, ale potreboval bych neco stabilniho a funkcniho, abych s tim mohl "ven" k win.spravcum ....diky k.
    2.11.2010 07:54 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    „Práva neodpovídají“ je trochu obecné tvrzení. Chtělo by to dát konkrétní příklad, jak jsou nastavené masky a právy sdílení, jak jsou nastavena práva na začátku, co naklikáte a jak se práva změní.
    2.11.2010 11:11 kuda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    ok, tak uz to bezi, jsem prihlasen jako user "paku", ktery je zaroven "admin user" na danych sdilenich ... kdyz jsem naposledy zkousel pouzivat acl krz win.explorer, nebyl dany oddil namountovan s acl coz ted uz je /dev/mapper/dc--hatt--skole-home /home ext4 defaults,acl 0 2 v fstab, kdyby nekoho zajimal config tak prikladam
    [global]
    workgroup = HATTFJELLDAL
    server string = %h server (PDC)
    #netbios name = samba1
    #dns proxy = no
    interfaces = eth0, lo
    bind interfaces only = Yes
    passdb backend = ldapsam:ldaps://dc-hatt-skole.hattfjelldal.no
    ldap ssl = off
    #obey pam restrictions = no
    #enable privileges = yes
    panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
    security = user
    syslog = 0
    log level = 1
    # passdb:5 auth:10 winbind:2
    log file = /var/log/samba/%m
    max log size = 500
    #smb ports = 139
    hosts allow = 127.0.0.1 10.1.1.0/24 10.2.1.0/24 10.3.1.0/24 192.168.1.0/24
    hosts deny = 0.0.0.0/0
    #wins support = yes
    #name resolve order = wins bcast hosts
    time server = yes
    encrypt passwords = true
    add user script = /usr/sbin/smbldap-useradd -m "%u"
    delete user script = /usr/sbin/smbldap-userdel "%u"
    add group script = /usr/sbin/smbldap-groupadd -p "%g"
    delete group script = /usr/sbin/smbldap-groupdel "%g"
    add user to group script = /usr/sbin/smbldap-groupmod -m "%u" "%g"
    delete user from group script = /usr/sbin/smbldap-groupmod -x "%u" "%g"
    set primary group script = /usr/sbin/smbldap-usermod -g "%g" "%u"
    add machine script = /usr/sbin/smbldap-useradd -t 0 -w "%u"
    ldap delete dn = Yes
    #logon script = logon.bat
    #hide files = /desktop.ini/Desktop.ini/
    logon path =
    logon home = 
    #logon path = \\%L\profiles\%U
    #logon path = \\dc-hatt-skole\paku\profile
    logon drive = H:
    #logon home = \\dc-hatt-skole\%U
    domain master = Yes
    domain logons = Yes
    preferred master = Yes
    #wins support = Yes
    ldap suffix = dc=hattfjelldal,dc=no
    ldap machine suffix = ou=Computers
    ldap user suffix = ou=People
    ldap group suffix = ou=Groups
    ldap idmap suffix = ou=Idmap
    ldap admin dn = cn=admin,dc=hattfjelldal,dc=no
    ldap passwd sync = Yes
    #passwd program = /usr/bin/passwd %u
    passwd program = /usr/sbin/smbldap-passwd %u
    passwd chat = *New*password* %n\n *Retype*new*password* %n\n *all*authentication*tokens*updated*
    #idmap backend = ldap:ldap://localhost
    #idmap uid = 10000-20000
    #idmap gid = 10000-20000
    #winbind nested groups = yes
    #winbind use default domain = no
    #winbind trusted domains only = yes
    #winbind enum users = yes
    #winbind enum groups = yes
    #map acl inherit = Yes
    printcap name = cups
    #show add printer wizard = No
    load printers = yes
    printing = cups
    socket options = TCP_NODELAY
    
    [homes]
    comment = Home Directories
    #path = /home/users/%g/%u
    browseable = no
    #writable = yes
    read only = no
    create mask = 0700
    directory mask = 0700
    valid users = %S
    
    [netlogon]
    comment = Network Logon Service
    path = /srv/samba/netlogon
    guest ok = yes
    read only = yes
    admin users = paku, kesj
    
    [printers]
       comment = All Printers
       browseable = no
       path = /var/spool/samba
       public = yes
       printable = yes
       guest ok = yes
       writable = no
    #  read only = yes
    
    [print$]
       comment = Printer Drivers
       path = /var/lib/samba/printers
       browseable = yes
       read only = yes
       guest ok = no
       write list = root
    
    [2001]
       path = /home/users/2001
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0775
       directory mask = 0775
       force create mode = 0775	
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2002]
       path = /home/users/2002
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2003]
       path = /home/users/2003
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2004]
       path = /home/users/2004
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2005]
       path = /home/users/2005
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2006]
       path = /home/users/2006
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2007]
       path = /home/users/2007
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2008]
       path = /home/users/2008
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2009]
       path = /home/users/2009
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2010]
       path = /home/users/2010
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [2011]
       path = /home/users/2011
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [Elever_Varntresk]
       path = /home/users/Elever_V_tresk
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [Elever_Susendal]
       path = /home/users/Elever_S_dal
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [Haskadm]
       path = /home/users/Laerere_H_dal
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [Vaskadm]
       path = /home/users/Laerere_V_tresk
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
       admin users = paku, kesj
    
    [Suskadm]
       path = /home/users/Laerere_S_dal
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
    #  valid users = %g
       admin users = paku, kesj
    
    [Felles]
       path = /home/users/Felles
       writable = yes
       browseable = yes
       create mask = 0777
       directory mask = 0777
       admin users = paku, kesj
    
    [Mandatory]
       path = /home/users/mandatory
       writable = yes
       browseable = no	
       profile acls = yes
       guest ok = yes
       create mode = 0600
       directory mode = 0700	
    jedina vec co mom. nefunguje je, ze kdyz otevru ve win. vlastnosti>>bezpecnost(security), tak nejsou zobrazeny atributy u user,group,others (ktery byly drive nastaveny napr. pri vytvoreni adresare v cmd), kdyz pridam nove uzivatele, a naklikam prava, tak pri pristim otevreni uz to "drzi" a z pohledu getfacl jsou prava nastavena spravne ...
    2.11.2010 20:57 ms | skóre: 7 | blog: msblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: gui pro samba acl
    Pokud se nepletu tak na samba share to nejde (z Windows). Samba by musela běžet jako doménový server (nebo jak tomu říkají ...)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.