Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Nazdar,
mam x nb s windows xp pro a potrebuju vytvorit image disku ma velikost 40GB, kde sda1 je 20GB a sda2 38GB. sda1 vyuziva 3,2GB a sda2 vyuziva 800MB. externi disk ma ext3 a sda NTFS
pro image systemu windows pouzivam live distribuci a provadim ji pomoci
head -cq 512 /dev/sda > /externi/disk/sda.img (kdy se vytvori img MBR)
dale pouziju :
cat /dev/sda1 |gzip > /externi/disk/sda1.img.gz
jde mi ted o to, ze mi to vytvari soubor vetsi nez 6GB i kdyz se to zipuje a disk vyuziva 3,2GB.
Je to normalni, nebo delam nekde chybu, popripade jak vely img se vytvori, zda-li se ma vytvorit maximalne te vyuzite kapacity nebo ma mit celkovou velikost 20GB a nebo jeste jinou velikost.
Dekuji za rady
Řešení dotazu:
Jj to je jasne, slo spise o to, ze data tam jakoze fyzicky nebyly a presto byl image velky. To odboural prikaz dd if=/dev/zero of=soubor.bin :)
btw zacinam mit rad nuly
>>> btw zacinam mit rad nuly
JJ staci si to overit na casto vyuzivanem flashdisku jenz jiz nekdy byl zcela zaplnen jakymkoli obsahem (fotky, mp3 ......). Dokud nebude prepsan nulama tak jeho image ziskane pomoci dd a nasledne zkomprimovane pomoci gzip bude mit velikost i nekolik desitek % celkove velikosti flashdisku. Pokud jej vsak prepiseme kompletne nulama, nasledne vytvorime image a zkomprimujeme tak dostanem soubor radove desitky az stovky kB z nekolikagigabajtoveho flashdisku.
Tiskni
Sdílej: