Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nazdar,
mam x nb s windows xp pro a potrebuju vytvorit image disku ma velikost 40GB, kde sda1 je 20GB a sda2 38GB. sda1 vyuziva 3,2GB a sda2 vyuziva 800MB. externi disk ma ext3 a sda NTFS
pro image systemu windows pouzivam live distribuci a provadim ji pomoci
head -cq 512 /dev/sda > /externi/disk/sda.img (kdy se vytvori img MBR)
dale pouziju :
cat /dev/sda1 |gzip > /externi/disk/sda1.img.gz
jde mi ted o to, ze mi to vytvari soubor vetsi nez 6GB i kdyz se to zipuje a disk vyuziva 3,2GB.
Je to normalni, nebo delam nekde chybu, popripade jak vely img se vytvori, zda-li se ma vytvorit maximalne te vyuzite kapacity nebo ma mit celkovou velikost 20GB a nebo jeste jinou velikost.
Dekuji za rady
Řešení dotazu:
Jj to je jasne, slo spise o to, ze data tam jakoze fyzicky nebyly a presto byl image velky. To odboural prikaz dd if=/dev/zero of=soubor.bin :)
btw zacinam mit rad nuly
>>> btw zacinam mit rad nuly
JJ staci si to overit na casto vyuzivanem flashdisku jenz jiz nekdy byl zcela zaplnen jakymkoli obsahem (fotky, mp3 ......). Dokud nebude prepsan nulama tak jeho image ziskane pomoci dd a nasledne zkomprimovane pomoci gzip bude mit velikost i nekolik desitek % celkove velikosti flashdisku. Pokud jej vsak prepiseme kompletne nulama, nasledne vytvorime image a zkomprimujeme tak dostanem soubor radove desitky az stovky kB z nekolikagigabajtoveho flashdisku.
Tiskni
Sdílej: