Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Kde mam prosim vas najit napr. program qnview, nebo soubor pro prohlizeni pdf-ek atd.Nacházejí se s největší pravděpodobností v adresáři
/usr/bin
, pokud ne, tak by to mohlo být /usr/local/bin
.
Pokud bys je nenašel, odpoví ti například příkaz
$ which gqview(aspoň tedy předpokládám, že ses chtěl ptát na gqview)
stejne po ukazani na neotevreny obrazek, se nejprve otevre na plose thunderbirduNerozumím tomu, co píšeš. Jestli máš nastaveny nějaké akce myši už při najetí nad objekt, nebo co tím myslíš. Každopádně existuje v nastavení TB okno viz přílohu.
Problem je treba u toho ten, ze soubor s priponou se otevira interne TB a nedari se mi ho dostat do te tabulky prilohJo, tak tohle znám, ale ne z Linuxu. V práci mám Thunderbird ve Windows, a například přílohy z Corelu vůbec neinterpretuje jako přílohy, ale otevře mi je v textu a nenechá se nijak ukecat, takže dotyčnému kolegovi/kolegyni volám, ať mi to šoupne třeba na server. Takže s tímto neporadím.
p.s. Pri zobrazovani interne Tb vidim jen levy horni roh obrazku, to podle toho, jak velkou fotku jsem dostal.Ve trojce? Takhle se choval TB ve druhé verzi. Ve třetí už zobrazenou přílohu automaticky upravuje dle velikosti okna. Pokud ti zlobí třetí verze, mohl bys si zkusit zazálohovat profil a nechat vytvořit čistý nový, jak se to bude chovat.
Tiskni
Sdílej: