Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardPokud je tam 1, pak je třeba vypnout ipv4 forwarding.
Takový požadavek je nesmyslný. IP adresa adresuje váš počítač, takže paket s vaší cílovou adresou je určen pro váš počítač a je úplně jedno, jestli přijde na "správné" rozhraní nebo na kterékoli jiné. Pokud chcete zakázat přístup ke službě ze "špatné strany", použijte k tomu nástroj, který je k tomu určený, tedy netfilter. Možnost nastavit lokální adresu naslouchajícího soketu k tomu určená není.
Celé to patrně pochází z nešťastného historického zlozvyku pocházejícího z dob, kdy platila bijekce mezi rozhraními a adresami. Tehdy autoři řady démonů mátli uživatele tím, že volbu adres, na kterých démon poslouchá, v dokumentaci a konfiguračních souborech prezentovali jako volbu rozhraní, na kterých démon poslouchá. Ale tak to nefunguje a nikdy ani nefungovalo. Ten démon nemá možnost rozlišovat, na které rozhraní paket přišel, a vlastně mu do toho ani nic není.
lo
rozhraní adresu 127.0.0.1 a nasměruji ji přes jiný počítač?
ip addr del 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.1 via 192.168.1.1Server na HTTP portu naslouchá, ale připojit se nejde (a neprojde ani ping na localhost):
telnet 127.0.0.1 http Trying 127.0.0.1... telnet: Unable to connect to remote host: Connection timed outJen tak pro zajímavost – kde je v Linuxu zadrátovaná ta výjimka, že se lokální adresy chovají jinak než normální – aneb proč to s 192.168.2.1 jde, ale se 127.0.0.1 ne?
tcpdump
na cílovém stroji ten paket ještě vidí, ale pak jako by se někam ztratil. Určitě se to tak ale nechovalo vždy. Až budu mít trochu času, zkusím prozkoumat, proč se to děje.
ping -I eth0 127.0.0.1
, tak to pingá z mojí IP (ne ze 127.0.0.1), takže tím to asi nebude.
A v rámci jednoho stroje a standardního nastavení –
tohle funguje:
ping -I lo 127.0.0.1tohle nefunguje:
ping -I eth0 127.0.0.1a tohle zase funguje:
ping -I lo 192.168.1.2Takže to
lo/eth0
je jakoby „propustné“ jen v jednom směru.
Tiskni
Sdílej: