Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
1. Zakázání IPv6 pomocí sysctl: Vepsat do souboru "/etc/sysctl.conf" následující řádky: #disable ipv6 net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1 2. Zakázání IPv6 přes blacklist: Přidat nakonec souboru "/etc/modprobe.d/blacklist" řádek "blacklist ipv6". 3. Zakázání IPv6 přes grub: Přidat "ipv6.disable=1" do parametru GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru "/etc/default/grub". Řádek bude vypadat nějak takto: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="ipv6.disable=1 quiet splash" Uložit: sudo update-grub
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýKde? Link, prosííím.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.To asi znamená, že ti poskytovatel přidělil IPv6 adresu, ale nefunguje mu IPv6 směrování v síti. To musí být geniální ISP…
To je takové to, jak si Vista udělá tunel přes Teredo a začne do vnitřní sítě posílat RA? Neřešilo se to u IPv4, když byl obdobný problém s DHCP, chytrým switchem, který DHCP broadcasty zablokoval? Nevím, nemám přehled, ale neumožňují už současné switche obdobným způsobem zarazit RA z nepovolených portů?Nikoli Teredo, ale 6to4. Taky nemám přehled o aktuálních switchích. Ale RA-guard je stále ve stádiu draftu.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.Zrovna na rychlost si stěžovat nemůžu. Většinu času mi IPv6 jede bez problémů. Občas je ale problém někde na cestě, protože podle traceroute to projde třeba přes 3 hopy (teď si nejsem úplně jistý termínem) a pak už jen hvězdičky. Pak jsem rád, že ho můžu dočasně vypnout. Jeden čas těch výpadků bylo docela dost, to jsem dokonce přemýšlel o vypnutí IPv6 při startu. Kromě takovýhle problémů nevidím důvod, proč by IPv6 mělo být pomalejší (možná jiná trasa?)
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýTo je podle mě naprostá blbost.
takže proč mít IPv6, když to není potřeba...Je ho potřeba víc než kdy jindy.
Mě třeba čas od času blbne připojení přes v6 a pak jsem rád za možnost ho, aspoň dočasně, vypnoutTam je IMO ale nejjednodušší
ip -6 r d default
, není potřeba se vrtat v modulech, sysctl.conf a podobných.
ip r a default via xyzxyzxyz
Tam je IMO ale nejjednodušší ip -6 r d default,S velkou pravdepodobnosti se tam ta default routa objevila jako dusledek prjateho router advertisementu. Kdyz ji takto odstranis, nejspis se zas za chvili objevi.
/proc/sys/net/ipv6/conf/*/accept_ra
Není. Parametr jádra vypne rodinu AF_INET6. Takže i když máte IPv6 zakompilované přímo do jádra, tak se nepoužije. Parametr jádra je nejúčinnější, protože platí již od bootu.
Tiskni Sdílej: