Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
1. Zakázání IPv6 pomocí sysctl: Vepsat do souboru "/etc/sysctl.conf" následující řádky: #disable ipv6 net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1 2. Zakázání IPv6 přes blacklist: Přidat nakonec souboru "/etc/modprobe.d/blacklist" řádek "blacklist ipv6". 3. Zakázání IPv6 přes grub: Přidat "ipv6.disable=1" do parametru GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT v souboru "/etc/default/grub". Řádek bude vypadat nějak takto: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="ipv6.disable=1 quiet splash" Uložit: sudo update-grub
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýKde? Link, prosííím.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.To asi znamená, že ti poskytovatel přidělil IPv6 adresu, ale nefunguje mu IPv6 směrování v síti. To musí být geniální ISP…
To je takové to, jak si Vista udělá tunel přes Teredo a začne do vnitřní sítě posílat RA? Neřešilo se to u IPv4, když byl obdobný problém s DHCP, chytrým switchem, který DHCP broadcasty zablokoval? Nevím, nemám přehled, ale neumožňují už současné switche obdobným způsobem zarazit RA z nepovolených portů?Nikoli Teredo, ale 6to4. Taky nemám přehled o aktuálních switchích. Ale RA-guard je stále ve stádiu draftu.
Mám taky strašně pomalé připojení. A když vypnu IPv6 všechno se zrychlí.Zrovna na rychlost si stěžovat nemůžu. Většinu času mi IPv6 jede bez problémů. Občas je ale problém někde na cestě, protože podle traceroute to projde třeba přes 3 hopy (teď si nejsem úplně jistý termínem) a pak už jen hvězdičky. Pak jsem rád, že ho můžu dočasně vypnout. Jeden čas těch výpadků bylo docela dost, to jsem dokonce přemýšlel o vypnutí IPv6 při startu. Kromě takovýhle problémů nevidím důvod, proč by IPv6 mělo být pomalejší (možná jiná trasa?)
Dále jsem četl, že IPv6 není zatím moc bezpečnýTo je podle mě naprostá blbost.
takže proč mít IPv6, když to není potřeba...Je ho potřeba víc než kdy jindy.
Mě třeba čas od času blbne připojení přes v6 a pak jsem rád za možnost ho, aspoň dočasně, vypnoutTam je IMO ale nejjednodušší
ip -6 r d default
, není potřeba se vrtat v modulech, sysctl.conf a podobných.
ip r a default via xyzxyzxyz
Tam je IMO ale nejjednodušší ip -6 r d default,S velkou pravdepodobnosti se tam ta default routa objevila jako dusledek prjateho router advertisementu. Kdyz ji takto odstranis, nejspis se zas za chvili objevi.
/proc/sys/net/ipv6/conf/*/accept_ra
Není. Parametr jádra vypne rodinu AF_INET6. Takže i když máte IPv6 zakompilované přímo do jádra, tak se nepoužije. Parametr jádra je nejúčinnější, protože platí již od bootu.
Tiskni
Sdílej: