Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
#!/bin/bash if [ $# -ge 1 ] then zarizeni=$1 else zarizeni="/dev/cdrom" fi if grep -q $zarizeni /proc/mounts then echo "Odpojuji zařízení" $zarizeni umount $zarizeni eject $zarizeni else echo "Připojuji zařízení" $zarizeni mount $zarizeni fi
Dalsi moznost taky je (zvlaste u user friendly distribuci), ze se pouziva automount, kterej CD mountuje automaticky a to muze taky trosku zpusobovat zmatek.
Mimochodem, tipuju to na problem s automountem, protoze se mi zda, ze tazatel vubec netusi, ze na Linuxu se vsechny media musi mountovat a odmountovavat.
Mam takovy dojem, ze to delas tak, ze vlozis CDcko, a pak s nim uz pracujes - automount automaticky primountoval CDcko, kdyz ses na nej pokusil pristoupit a CD medium bylo vlozene. Ale automount nijak nedokaze rozeznat, ze uz to CD nechces pouzivat a nedokaze ho hned odmountovat - jedna moznost je nepristupovat na CD nejakou dobu (nastaveni autmountu) a on to pak sam odmountuje, nebo zadat prikaz umount (pripadne kliknout treba v KDE na ikonu CD a dat "Odpojit") nebo jeste nejak jinak rict automountu, aby to CD odpojil (to nevim jak, mountuju manualne-zkus se mrknout do manu k automountu).
Jinak samozrejme umount jde pouzit jen kdyz na medium nikdy zrovna nepristupuje. A kdyz treba bude umount hlasit Medium is busy a ty nebudes vedet, co tam zrovna pristupuje, zkus pustit
lsof | grep -i cdrom
a melo by se objevit, jakej program pristupuju na jakej soubor na cdromu.
Vic nedokazu poradit.
alias dvd.eject="eject /mnt/cdrom" alias crw.close="eject -t /dev/scd0" alias dvd.mount="mount /dev/cdrom"atd...
Tiskni
Sdílej: