Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Řešení dotazu:
Jeden kolega, co fotí minerály, používá na skládání fotek program Combine. Díky němu je schopen zvětšit hloubku ostrosti u fotografovaných šutrů, jelikož program vybírá a skládá jen zaostřené oblasti snímků (na jeden finální snímek je někdy třeba až padesát dílčích snímků zaostřených postupně v jednotlivých hladinách). Snad mě nikdo nebude kamenovat za odkaz na článek na Paladixu:
zejména Gruntovi.Tak to máš docela pech, protože tento příspěvek čtu jen z nudy a klikl jsem na něj jen z toho důvodu abych zas nějakému šampónovi vynadal za přiblblý (téměř patent-like) nadpis. Máš vcelku štestí, že si stejně zelený (ne-li zelenější) jako já.
Hledám a nemohu najít jistý program pro zpracování obrázků. Jednalo se o software, který měl na vstupu několik (mnoho) obrázků (fotografií), stejné scény a dokázal z nich vypočítat jeden výsledný, vysoce kvalitní (zbavený digitální šumu a jpeg artefaktů, docela ostrý). Nejedná se mi o panorama ani o hdr. Enfuse (kam směřují veškeré výsledky v google) nepočítá se všemi obrázky, ale vybírá z každého vždy to nejlepší (to není ono, tady se opravdu jednalo o statistickou funkci nad všemi obrázky).Tak v tomhle bych stejně moc nepomohl. O Super-Resolution slyším prvně (no na druhou stranu jsem docela rád, protože spousta softu je buď hodně matematického nebo pro GNU a žádné Fotošopí tlačítko, takže se tím určitě budu zabývat). Ale jinak máš samozřejmě pravdu. Signál je funkcí času. Čím víc ho přidělíš, tím přesněji se bude dát rekonstruovat. A jestli je to v jednom nebo v mnoha snímcích je už úplně jedno (jinými slovy jeden snímek s expozicí 10s a 10 snímků s expozicí 1s drží aspoň ze striktně matematického pohledu ± stejné množství informace). Pokud tedy máš více snímků jednoho objektu, tak jejich zprůměrováním dostaneš úplně stejný signál, ale ochuzený o ten náhodný šum (bohužel JPEG je systematický šum jednak v tom, že bloky 8x8 pixelů jsou pořád na stejných místech a jednak v tom, že jeden QP ořezává pořád stejné množství určitě frekvenční složky a na to holt existuje jediné řešení – nepoužívat JPEG). Pomocí ImageMagicku se to dělá funkcí -average, takže convert foto_01.jpg foto_02.jpg foto_03.jpg … -average show:. Podobně jsem si např. postavil jakousi digitální emulaci expoziční desky pro svoji Web-kameru do špatných světelných podmínek. Ale jak už bylo řečeno výše, vyžaduje min. pohyb snímacího čipu, protože ten se projevuje jako rozmazání (věřím, že fotografovi moc nemusím vysvětlovat – i když teoreticky by to šlo řešit posunem, tak aby na sebe co nejvíc fotky pasovaly a asi by to šlo i zautomatizovat (podobným způsobem jako se provádí MC), ale to už nemá cenu vymýšlet v IM a je lepší použít některý z hotových nabízených softů).
Tiskni
Sdílej: