Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Řešení dotazu:
Jeden kolega, co fotí minerály, používá na skládání fotek program Combine. Díky němu je schopen zvětšit hloubku ostrosti u fotografovaných šutrů, jelikož program vybírá a skládá jen zaostřené oblasti snímků (na jeden finální snímek je někdy třeba až padesát dílčích snímků zaostřených postupně v jednotlivých hladinách). Snad mě nikdo nebude kamenovat za odkaz na článek na Paladixu:
zejména Gruntovi.Tak to máš docela pech, protože tento příspěvek čtu jen z nudy a klikl jsem na něj jen z toho důvodu abych zas nějakému šampónovi vynadal za přiblblý (téměř patent-like) nadpis. Máš vcelku štestí, že si stejně zelený (ne-li zelenější) jako já.
Hledám a nemohu najít jistý program pro zpracování obrázků. Jednalo se o software, který měl na vstupu několik (mnoho) obrázků (fotografií), stejné scény a dokázal z nich vypočítat jeden výsledný, vysoce kvalitní (zbavený digitální šumu a jpeg artefaktů, docela ostrý). Nejedná se mi o panorama ani o hdr. Enfuse (kam směřují veškeré výsledky v google) nepočítá se všemi obrázky, ale vybírá z každého vždy to nejlepší (to není ono, tady se opravdu jednalo o statistickou funkci nad všemi obrázky).Tak v tomhle bych stejně moc nepomohl. O Super-Resolution slyším prvně (no na druhou stranu jsem docela rád, protože spousta softu je buď hodně matematického nebo pro GNU a žádné Fotošopí tlačítko, takže se tím určitě budu zabývat). Ale jinak máš samozřejmě pravdu. Signál je funkcí času. Čím víc ho přidělíš, tím přesněji se bude dát rekonstruovat. A jestli je to v jednom nebo v mnoha snímcích je už úplně jedno (jinými slovy jeden snímek s expozicí 10s a 10 snímků s expozicí 1s drží aspoň ze striktně matematického pohledu ± stejné množství informace). Pokud tedy máš více snímků jednoho objektu, tak jejich zprůměrováním dostaneš úplně stejný signál, ale ochuzený o ten náhodný šum (bohužel JPEG je systematický šum jednak v tom, že bloky 8x8 pixelů jsou pořád na stejných místech a jednak v tom, že jeden QP ořezává pořád stejné množství určitě frekvenční složky a na to holt existuje jediné řešení – nepoužívat JPEG). Pomocí ImageMagicku se to dělá funkcí -average, takže convert foto_01.jpg foto_02.jpg foto_03.jpg … -average show:. Podobně jsem si např. postavil jakousi digitální emulaci expoziční desky pro svoji Web-kameru do špatných světelných podmínek. Ale jak už bylo řečeno výše, vyžaduje min. pohyb snímacího čipu, protože ten se projevuje jako rozmazání (věřím, že fotografovi moc nemusím vysvětlovat – i když teoreticky by to šlo řešit posunem, tak aby na sebe co nejvíc fotky pasovaly a asi by to šlo i zautomatizovat (podobným způsobem jako se provádí MC), ale to už nemá cenu vymýšlet v IM a je lepší použít některý z hotových nabízených softů).
Tiskni Sdílej: