Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
Byla vydána verze 3.28.0 2D CAD (computer-aided design) softwaru QCAD (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu.
Změna ve vedení společnosti SUSE. Dosavadní CEO Melissa Di Donato odstoupila. Od 1. května je novým CEO Dirk-Peter van Leeuwen, bývalý Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
Rozdíl je v tom, že OpenWRT funguje pro účel, pro jaký si jej kupujeteOpenWRT je k dispozici ke stažení mimojiné na www.openwrt.org, nevidím důvod si ho kupovat :).
Jestli to nemělo spíš znamenat, že openwrt funguje s tím hardware co kupujete lépe než s originálním? Tj. moje zkušenost s Linksysem.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux. Pak zřejmě rozhoduje, co preferuje/zvládá ten, kdo se o to bude starat, co mu bude vyhovovat.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux.To zní divně.
Tak jinak. Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"? Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?
tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linuxOpenWRT byl z počátku zamýšlen jako otevřená varianta k uzavřenému FW pro WRT54. Pro bezchybný chod GNU/Linuxu na takových zařízeních je potřeba spousta patchů (, které většinou týmy pracující na OpenWRT z komerčních výrobců vymáhají), kdejaké binární signatury (např. pro .bin) a bloby a spousta jiných prkotin (třeba FW pro ovladače). OpenWRT se stal centrálním shromažďovačem takových věcí a i když pomalu tyto věci přecházejí do mainstreamu, myslím si, že pro podobná zařízení by stále nebyla sranda přeložit obyčejný LFS. Proto mi přijde směšné rozlišovat mezi GNU/Linuxem a OpenWRT, protože jsou to v této oblasti (i když (bohužel/možná bohudík) existují i jiné projekty jako třeba OE) jsou to prakticky synonyma. Tak jsem to myslel. I když třeba z Firefunku některé části (které jsou nejvíce vidět) vycházejí, stále je možné třeba LuCI vyhodit a ovládat to jako klasický Debian či jakýkoliv jiný vanilkový GNU/Linux.
No a když už teda musím odpovídat:
Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"?Třeba RoboSwitche, ale ty jsou jak z OpenWRT, tak z jakékoliv
jiné distribuce(stačí přeložit ovladač a patřičný ovládací SW) pohodlně ovládat. Jestli i z RoS, to nevím.
Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?Nic takového neexistuje. Všechno je to jeden procesor v roli mikrokontroléru na kterém v drtivé většině případů běží nějaké Linuxové jádro (a většinou i s částmi z GNU) a obstarává všechno, popř. ještě řídí nějaké podpůrné obvody (RoboSwitch, Wireless čip,…) a není nacpaný na jednu desku, ale spíš na jeden waffer.
Dík za vysvětlení.
http://www.ipfire.org/en/indexProjekt vyzera hezky.
Jaká je podle vašeho názoru opravdu nejlepší a nejbezpečnější distribuce?
Ta, ve ktere nejlip umis.
Jinak s tim Ubuntu, neni duvod to nezkusit. Sam jsem presel z Debianu na Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: