Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Rozdíl je v tom, že OpenWRT funguje pro účel, pro jaký si jej kupujeteOpenWRT je k dispozici ke stažení mimojiné na www.openwrt.org, nevidím důvod si ho kupovat :).
Jestli to nemělo spíš znamenat, že openwrt funguje s tím hardware co kupujete lépe než s originálním? Tj. moje zkušenost s Linksysem.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux. Pak zřejmě rozhoduje, co preferuje/zvládá ten, kdo se o to bude starat, co mu bude vyhovovat.
Kdybych měl napsat něco k tématu, tak openwrt se používá pro sw routery/boxy, stejně jako linux.To zní divně.
Tak jinak. Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"? Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?
tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linuxOpenWRT byl z počátku zamýšlen jako otevřená varianta k uzavřenému FW pro WRT54. Pro bezchybný chod GNU/Linuxu na takových zařízeních je potřeba spousta patchů (, které většinou týmy pracující na OpenWRT z komerčních výrobců vymáhají), kdejaké binární signatury (např. pro .bin) a bloby a spousta jiných prkotin (třeba FW pro ovladače). OpenWRT se stal centrálním shromažďovačem takových věcí a i když pomalu tyto věci přecházejí do mainstreamu, myslím si, že pro podobná zařízení by stále nebyla sranda přeložit obyčejný LFS. Proto mi přijde směšné rozlišovat mezi GNU/Linuxem a OpenWRT, protože jsou to v této oblasti (i když (bohužel/možná bohudík) existují i jiné projekty jako třeba OE) jsou to prakticky synonyma. Tak jsem to myslel. I když třeba z Firefunku některé části (které jsou nejvíce vidět) vycházejí, stále je možné třeba LuCI vyhodit a ovládat to jako klasický Debian či jakýkoliv jiný vanilkový GNU/Linux.
No a když už teda musím odpovídat:
Má RouterBoard nějakou hw podporu, akceleraci pro "síť"?Třeba RoboSwitche, ale ty jsou jak z OpenWRT, tak z jakékoliv
jiné distribuce(stačí přeložit ovladač a patřičný ovládací SW) pohodlně ovládat. Jestli i z RoS, to nevím.
Pokud je tam nějakej soft, je psanej pro nějakej vypiplanej hardware nebo se jedná o klasický pc železo, jen nacpaný na jednu desku? Pokud je to pc železo, tak je v principu jedno, že je tam openwrt nebo linux? Vše musí řešit procesor?Nic takového neexistuje. Všechno je to jeden procesor v roli mikrokontroléru na kterém v drtivé většině případů běží nějaké Linuxové jádro (a většinou i s částmi z GNU) a obstarává všechno, popř. ještě řídí nějaké podpůrné obvody (RoboSwitch, Wireless čip,…) a není nacpaný na jednu desku, ale spíš na jeden waffer.
Dík za vysvětlení.
http://www.ipfire.org/en/indexProjekt vyzera hezky.
Jaká je podle vašeho názoru opravdu nejlepší a nejbezpečnější distribuce?
Ta, ve ktere nejlip umis.
Jinak s tim Ubuntu, neni duvod to nezkusit. Sam jsem presel z Debianu na Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: